Od 30 maja do 3 czerwca 2018 na polskich drogach doszło do 503 wypadków, w których zginęło 27 osób, a 619 zostało rannych. Policja zatrzymała 1862 kierowców będących pod wpływem alkoholu.
Jak długo jeszcze przegląd weekendowych wiadomości agencyjnych w Polsce będzie tak będzie wyglądał? A dziś po południu zaczyna się kolejny długi weekend. O ile tragedii powiększą się statystyki? Jakie radykalne działania podejmować w sprawie pijanych kierowców?
Kontakt do nas – 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest środa, 10 czerwca, 162. dzień roku. Do końca roku pozostało 214 dni.
Wschód słońca: 04:17
Zachód słońca: 20:53
Dzień trwa 16 godz. 36 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 5 min.
Imieniny obchodzą: Amancjusz, Amata, Apollo, Asteriusz, Aureliusz, Bogumił, Bogumiła, Cecylia, Diana, Edgar, Henryk, Ingolf, Jan, Maksym, Mauryn, Onufry, Tymoteusz, Wiktorian, Wiktoriana i Wiktorianna.
*****
Przysłowie na dziś: „Ze świętą Małgorzatą zaczyna się lato”
*****
Międzynarodowy Dzień Heraldyki
Światowy Dzień Secesji
*****
Światowy Dzień Jazdy Nago na Rowerze
Międzynarodowy Dzień Elektryka
*****
ŚRODA, 10 CZERWCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1863 r. – POWSTANIE STYCZNIOWE. Cofając się przed przeważającymi siłami moskali, Dionizy Czachowski dotarł do Bobrzy (gmina Miedziana Góra), gdzie zajął opustoszone gmachy huty Banku Polskiego. W tej improwizowanej twierdzy odpierał kilkakrotne ataki. Wreszcie wymknął się, ale w dalszym ciągu był ścigany przez moskali, z którymi starł się pod Tumlinem i Samsonowem.
1944 r.– II WOJNA ŚWIATOWA. Zasadzkę na niemiecką kolumnę samochodów przeprowadził oddział partyzancki Antoniego Hedy „Szarego” wzmocniony oddziałem Kedyw Obwodu Końskie pod dowództwem Bronisława Dudy „Bronisława” / „Cygana”. Zniszczono dwa samochody. Zlikwidowano dwóch Niemców, a siedmiu kolejnych pojmano i uprowadzono (kilka dni później uwolniono ich). Oddziały odeszły w swoje tereny działań, ale w konsekwencji akcji Niemcy przeprowadzili operację podczas której w Koziej Woli zginął jeden z żołnierzy oddziału „Cygana”. W odwecie za akcję Niemcy aresztowali 25 mieszkańców wiosek: Smarków i Kozia Wola, których tragiczny los dopełnił się następnego dnia.
2005 r. – otwarcie Muzeum Diecezjalnego w Kielcach
ŚRODA, 10 CZERWCA: W POLSCE
1792 r. – wojna polsko-rosyjska: zwycięstwo wojsk litewskich nad rosyjskimi w bitwie pod Stołpcami.
1915 r. – w miejscu bitwy pod Konarami Aleksander Dębski, reprezentujący Komitet Obrony Narodowej w Ameryce, przekazał legionistom I Brygady jedwabny sztandar, haftowany złotymi nićmi przez Polki z Chicago.
1919 r. – Achilles Ratti (późniejszy papież Pius XI) został nuncjuszem apostolskim w Polsce.
1920 r. – odwrót wojsk polskich z Kijowa wobec zmasowanego ataku bolszewików.
1970 r. – wskutek zdrady jednego z członków została zdekonspirowana przez SB organizacja antykomunistyczna „Ruch”.
1997 r. – zakończyła się VI pielgrzymka Jana Pawła II do Polski.
ŚRODA, 10 CZERWCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
W kolejnym dniu kampanii wyborczej ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda odwiedzi Wieluń, gdzie weźmie udział w uroczystej sesji Rady Miejskiej w Wieluniu, w trakcie której odbierze akt nadania Honorowego Obywatelstwa Wielunia. Spotka się także z mieszkańcami miasta.
Kandydat Lewicy Robert Biedroń przed południem odwiedzi Kłodzko i Bielawę. Następnie uda się do Wałbrzycha, gdzie złoży kwiaty pod pomnikiem Pamięci Górnictwa oraz weźmie udział w konferencji prasowej z górnikami. Biedroń odwiedzi także Wrocław, gdzie zaprezentuje swojej hasło wyborcze.
Niezależny kandydat na prezydenta Szymon Hołownia przed południem odwiedzi Zieloną Górę i Nową Sól. Następnie uda się do Żagania, gdzie zaplanowany jest briefing prasowy na temat bezpieczeństwa. Wieczorem Hołownia spotka się z mieszkańcami Głogowa. Kandydat PSL na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz przed południem odwiedzi Konin. Później uda się do Ociąża, gdzie będzie brał udział w uroczystościach pogrzebowych posła Józefa Gruszki. Po południu w Kaliszu odbędzie się konferencja prasowa kandydata.
# # #
Dziś rano na maturze będzie egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Egzamin pisemny na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego nowożytnego jest jednym z obowiązkowych na maturze. Od lat angielski jest najczęściej wybieranym językiem obcym. Chęć zdawania angielskiego na poziomie podstawowym zadeklarowało 256 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników, czyli 94 proc. z nich. Część z nich w środę po południu przystąpi także do pisemnego egzaminu z angielskiego na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym. Chęć zdawania egzaminu na poziomie rozszerzonym zadeklarowało 163 tys. tegorocznych absolwentów, czyli blisko 60 proc. z nich.
Tegoroczni absolwenci liceów i techników nie są jedynymi, którzy we wtorek piszą egzamin z angielskiego. Razem z nimi zdają go też abiturienci z wcześniejszych roczników. Takich osób jest łącznie ponad 9 tys. w całym kraju. Także wśród abiturientów z wcześniejszych roczników angielski jest najczęściej wybieranym językiem obcym. Również wśród nich są osoby, które będą zdawać egzamin z tego języka na poziomie rozszerzonym.
Podczas obu egzaminów obowiązuje reżim sanitarny.
Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym. Musi też przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tzw. przedmiotów do wyboru; maksymalnie do sześciu.
Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 29 czerwca. Dla abiturientów, którzy nie mogą przystąpić do egzaminów w sesji czerwcowej, zaplanowano sesję dodatkową – w lipcu. Wyniki matur zostaną ogłoszone 11 sierpnia. Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki na początku września. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok.