Ruszyła kolejna edycja ogólnopolskiej kampanii informacyjnej „Kupuj świadomie – PRODUKT POLSKI”.
Jej celem jest zwiększenie wiedzy Polaków na temat świadomych decyzji zakupowych, co jest szczególnie w tak trudnym okresie, jakim jest pandemia koronawirusa. Czy kupujemy towary ze znakiem Produkt Polski? Czy polskie znaczy lepsze czy nasze produkty ustępują jakością innym?
Zachęcamy do dyskusji pod nr tel: 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest wtorek, 9 czerwca, 161. dzień roku. Do końca roku pozostało 215.
Wschód słońca: 04:17
Zachód słońca: 20:53
Dzień trwa 16 godz. 35 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 6 min.
Imieniny obchodzą: Anna, Bertrand, Efrem, Felicjan, Józef, Kanimir, Kolumb, Maksymian, Prosimir, Ryszard, Sylwester i Sylwestra.
*****
Przysłowie na dziś: „W czerwcu się pokaże, co nam Bóg da w darze”
*****
Międzynarodowy Dzień Archiwów
Dzień Pracowników Archiwów i Bibliotek
*****
Dzień Przyjaciela
Dzień Księgowego
Dzień Trójkąta Koralowego
*****
WTOREK, 9 CZERWCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1787 r. – Król Stanisław August Poniatowski zwiedził warsztaty kamieniarskie i kopalnie piaskowca w Kunowie, następnie Opatów.
1794 r. – w Kielcach przebywa Tadeusz Kościuszko (po bitwie pod Szczekocinami) wydaje manifest wojny z Prusami; ranny Wojciech Bartosz Głowacki umiera w miejscowym szpitalu i pochowany zostaje w Ogrójcu kolegiackim. Kościuszko pracuje nad treścią ogłoszonego nazajutrz „Ordynansu do wszystkich dowódców liniowych”
1863 r. – POWSTANIE STYCZNIOWE: uchodząc przed otaczającym oddział ze wszystkich stron moskalami Dionizy Czachowski prowadzi walki z podjazdami kozackimi pod Hutą Przysuską, Niekłaniem i Czarną.
1943 r. – w odwecie za zabicie przez AK gestapowców Kappa i Tierlinga Niemcy przeprowadzili masowe aresztowania mieszkańców Jędrzejowa: 11 osób zastrzelono w miejscu ich zamieszkania, a 25 wywieziono do Kielc na śledztwo, w efekcie którego znaleźli się w obozie Auschwitz.
1945 r. – w miejscowości Pokrzywnica pow. Jędrzejów UB aresztuje trzech żołnierzy z oddziału Jana Stempkowskiego „Michał”. Co najmniej jeden z żołnierzy złożył obszerne zeznania co do siatki terenowej oddziału.
*****
WTOREK, 9 CZERWCA: W POLSCE
1759 r. – spłonęła archikatedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu,
1810 r. – po 14 latach wznowił działalność Mennica Warszawska, bijąc monety Księstwa Warszawskiego,
1863 r. – powstanie styczniowe: personel Banku Polskiego na Placu Bankowym w Warszawie przekazał powstańcom pod wodzą Aleksandra Waszkowskiego depozyty Kasy Głównej Królestwa w wysokości 3,6 miliona złotych, 500 tysięcy rubli i wielu listów zastawnych,
1906 r. – późniejszy trzykrotny premier RP i marszałek Sejmu Walery Sławek został ciężko ranny w czasie ataku Organizacji Bojowej PPS na rosyjski pociąg pancerny pod Milanówkiem.
1922 r. – w Warszawie odbył się zjazd założycielski Związku Hallerczyków, zrzeszający byłych żołnierzy II Brygady Legionów, Polskiego Korpusu Posiłkowego i Armii Polskiej we Francji.
1942 r. – w nocy z 8 na 9 czerwca w okolicy osady Kamienna Karczma na Pomorzu członkowie polskiego ruchu oporu z Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” dokonali zamachu na pociąg, którym miał jechać Adolf Hitler. Ponieważ plan podróży Hitlera został przez niego zmieniony w ostatniej chwili, zamachowcy wysadzili w powietrze inny skład.
1947 r. – w Londynie odbyło się zaprzysiężenie Prezydenta RP na Uchodźstwie Augusta Zaleskiego.
1997 r. – podczas mszy św. w Krośnie Jan Paweł II kanonizował Jana z Dukli.
*****
WTOREK, 9 CZERWCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Dziś rano na maturze będzie obowiązkowy dla wszystkich abiturientów pisemny egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. Po południu będzie pisemny egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej. Nie jest on obowiązkowy, pisać go będą tylko chętni. Podobnie – jak podczas poniedziałkowych egzaminów pisemnych z języka polskiego – obowiązuje na nich reżim sanitarny.
Wśród abiturientów zdających egzamin z matematyki na poziomie podstawowym 272 tys. to tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących i techników. 32 tys. to abiturienci z wcześniejszych lat. Są wśród nich zarówno osoby, które zdają maturę po raz pierwszy, jak i osoby, które chcą poprawić swój wynik (w tym osoby, które wcześniej nie zdały egzaminu z matematyki oraz osoby, które zdały egzamin, ale chcą mieć lepszy wynik niż uzyskały wcześniej).
Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym. Musi też przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tzw. przedmiotów do wyboru; maksymalnie do sześciu. Jednym z przedmiotów do wyboru jest język łaciński i kultura antyczna. Chęć zdawania egzaminu z tego przedmiotu zadeklarowały w całym kraju 242 osoby.
Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 29 czerwca. Dla abiturientów, którzy nie mogą przystąpić do egzaminów w sesji czerwcowej, zaplanowano sesję dodatkową – w lipcu. Wyniki matur zostaną ogłoszone 11 sierpnia. Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki na początku września. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok.