Wzbudzają zachwyt ze względu na piękne i różnobarwne kwiaty o nietypowych kształtach. Zagrożone wyginięciem storczyki, są chronione i rzadko występują w Polsce. Są jednak tak niezwykłe miejsca, jak Ponidzie, gdzie rośliny te czują się bardzo dobrze.
Tomasz Zagrobelny z Nadleśnictwa Pińczów mówi, że najwięcej storczyków występuje w dwóch rezerwatach przyrody. Pierwszy to „Wroni Dół” w gminie Michałów, w okolicach miejscowości Sadkówka.
– Tam możemy spotkać takie storczyki jak dwulistnik muszy, storczyk kukawka, buławnik wielkokwiatowy oraz obuwik pospolity, który swoją nazwę zawdzięcza nietypowemu kształtowi kwiatu, przypominającemu mały bucik. Przyjeżdżają tu zarówno naukowcy, ale i entuzjaści z całej Polski, którzy nie tylko fotografują, ale też badają populacje storczyków – zaznacza.
Drugim bogatym florystycznie rezerwatem jest „Polana Polichno”, nieopodal michałowskiego przysiółka Betlejem. Tam z kolei najwięcej jest storczyka purpurowego, który jest jednym z najrzadszych występujących w Polsce. Występuje tylko w dziesięciu miejscach w kraju, m.in. na Wyżynie Małopolskiej, i Roztoczu. Aby jednak ich populacja nie zanikła, pracownicy nadleśnictwa usuwają krzewy i wykaszają roślinność, która stanowi dla nich zagrożenie. Prace te są realizowane w ramach „Kompleksowego projektu ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych na obszarach zarządzanych przez PGL Lasy Państwowe”, finansowanego ze środków pozyskanych z Unii Europejskiej.
– Dzięki działaniom, które prowadzimy od trzech lat, te storczyki występują w miejscach, w których wcześniej nie sposób było zobaczyć. Można je liczyć w setkach. Trzeba wręcz uważać, by ich nie rozdeptać, bo rosną nawet na drodze wiodącej przez rezerwat – dodaje Tomasz Zagrobelny.
Bujnemu wzrostowi roślin sprzyjają także rosnące na Ponidziu murawy kserotermiczne, dające storczykom odpowiednie warunki zarówno siedliskowe, jak i świetlne.
Oprócz tego na terenie Nadleśnictwa Pińczów możemy spotkać buławnik czerwony oraz będące pod ochroną częściową gnieźnik leśny, podkolan biały i zielonawy, listera jajowata oraz kruszczyk szerokolistny.
W Polsce występuje ponad 50 gatunków dzikich storczyków. W naszym regionie jest ich około 30. Kwitną sezonowo od połowy maja do połowy czerwca.