Rozwój naukowy uczelni i motywowanie kadry do pracy badawczej – to główny cel, który stawia sobie rektor elekt Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Profesor Stanisław Głuszek powiedział na naszej antenie, że najbliższe półtora roku, czyli okres ewaluacji uczelni będzie czasem wytężonej pracy, by poprawić jej wyniki.
Jak wyjaśnił, większość wydziałów ma kategorię B1, a założeniem jest, by osiągnęły kategorię B+, a nawet A, od czego zależy finansowanie uczelni, czyli wielkość subwencji, ale też prawo do doktoryzowania i habilitowania.
Rektor elekt ma też pomysły na nowe kierunki, których absolwenci będą poszukiwani przez otoczenie społeczno-gospodarcze. Jednym z nich jest farmacja, która może zostać otwarta w Collegium Medicum UJK. Profesor podkreślił, że uniwersytet jest mocny siłą wszystkich wydziałów, one wszystkie stanowią o wartości uczelni.
Jak zaznaczył gość Radia Kielce, trzeba zrobić bilans otwarcia i zrezygnować z kierunków, których absolwenci mają problemy ze znalezieniem pracy. Pomysłem na rozwój UJK są tak zwane makrokierunki.
– Makrokierunki mogą być oparte o nauki humanistyczne, społeczne, ekonomiczne, może też elementy nauk o zdrowiu, sztukę. To wszystko można skomponować, stworzyć ofertę, która będzie atrakcyjna. My musimy myśleć inaczej, to nie jest schemat kierunków standaryzowanych. Trzeba poszukiwać takich elementów w rozwoju kształcenia, by absolwenci byli poszukiwani na rynku pracy. Musimy na to patrzeć marketingowo – dodał profesor.
Profesor podkreślił, że trzeci cel, czyli komercjalizacja badań naukowych nie jest łatwym zagadnieniem.
– Jest myśl, która nie jest odpowiednio ukształtowana, jako produkt do sprzedaży, a to jest bardzo trudny proces. Musimy zatem zintensyfikować nasze działania. Mamy wskaźniki w niektórych projektach, wywołujące pewien niepokój, czy zdołamy je wykonać, ale powinniśmy je rozwinąć i nawet przewyższyć te wskaźniki, zmobilizować cały zespół ludzi, którzy będą chcieli iść w kierunku rozwoju przedsiębiorczości – zaznaczył.
Profesor Stanisław Głuszek wyraził nadzieję, że uniwersytet przejmie Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, co ułatwiłoby kształcenie kadr medycznych. Teraz poszczególne jego oddziały mają status klinik, podobnie, jak w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, ale, jak podkreślił profesor, aby w pełni wykorzystać jego możliwości potrzeba, aby stał się uniwersyteckim szpitalem klinicznym. Wówczas znacznie łatwiejsza jest koordynacja badań naukowych, a także procesów dydaktycznych.