Profesor Stanisław Głuszek będzie nowym rektorem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Podczas dzisiejszej, drugiej tury wyborów uzyskał 58 głosów. Jego konkurenta, profesora Michał Arabskiego poparło 42 elektorów.
Po pierwszej turze wyborów, która odbyła się we wtorek, z walki o fotel rektora odpadła profesor Barbara Gawdzik, dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych. Profesor Stanisław Głuszek tuż po ogłoszeniu wyników podziękował za poparcie.
– Przyjmuję to jako mandat, który stawia przede mną bardzo duże wyzwania, aby sukcesy tak świetnego poprzednika powtórzyć, albo nawet powiększyć. Traktuję to również jako zobowiązanie do bardzo aktywnej współpracy – powiedział rektor elekt.
Jak podkreślił w rozmowie z Radiem Kielce, jako rektor postawi sobie trzy główne cele. To przede wszystkim rozwój naukowy każdego wydziału i kierunku uczelni, bowiem od tego zależy miejsce UJK na mapie Polski i świata. Druga sprawa to rozwój doskonałości dydaktycznej. Profesor Stanisław Głuszek chce, żeby absolwenci UJK byli cenieni na rynku pracy. Rektor elekt planuje postawić również na przedsiębiorczość i komercjalizację myśli naukowej.
Sukcesów swojemu następcy życzył obecny rektor uczelni, profesor Jacek Semaniak. Jak stwierdził, po raz pierwszy w historii o stanowisko rektora ubiegało się aż 3 kandydatów, a kampania była bardzo zacięta.
– Trzeba zapomnieć o kampanii, trzeba zapomnieć o różnicach zdań. Trzeba stanowić jedno pod wodzą rektora uniwersytetu. Życzę społeczności akademickiej, która dokonała takiego wyboru, żeby to był wybór na miarę tej społeczności i żeby oczekiwania w budowaniu uniwersytetu wieloprofilowego o silnej podstawie naukowej zostały spełnione – mówił profesor Jacek Semaniak.
Profesor Stanisław Głuszek ma 66 lat. Ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Łodzi. Stopień doktora nauk medycznych uzyskał na Akademii Medycznej w Łodzi, a stopień doktora habilitowanego na Akademii Medycznej w Białymstoku. W 2003 roku uzyskał tytuł naukowy profesora nadany przez prezydenta RP.
Rektor elekt jest lekarzem ze specjalizacją z zakresu chirurgii ogólnej i onkologicznej. Od 1988 roku pełni funkcję kierownika Oddziału Chirurgii – obecnie Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej. W 1991 roku został mianowany konsultantem wojewódzkim ds. chirurgii ogólnej. Od 2001 roku związany jest z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego. Obecne pełni funkcję prorektora do spraw medycznych. Władzę w uczelni przejmie od 1 września.
STANISŁAW GŁUSZEK
Urodził się 17 lutego 1954 roku w Bodzentynie. Profesor nauk medycznych, specjalność: chirurgia ogólna, chirurgia onkologiczna.
Absolwent Technikum Rolniczego w Podzamczu Chęcińskim (1972), Akademii Medycznej w Łodzi (1978), gdzie również się doktoryzował (1981). Stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskał w 1997 roku na Akademii Medycznej w Białymstoku. Tytuł profesora nauk medycznych otrzymał w 2003 roku.
Specjalista w zakresie chirurgii ogólnej (1980 i 1984) i chirurgii onkologicznej (1986). Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala MSWiA w Kielcach (1988-2000); ordynator Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Urazowej Szpitala Miejskiego w Kielcach (2001-2005). W 2005 roku został ordynatorem, a następnie kierownikiem Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
Od 2001 roku profesor w Instytucie Kształcenia Medycznego Akademii Świętokrzyskiej (obecnie Uniwersytet Jana Kochanowskiego) w Kielcach. W latach 2001-2019 kierował Zakładem Pielęgniarstwa Klinicznego i Społecznego oraz Zakładem Chirurgii i Pielęgniarstwa Chirurgicznego. W latach 2006-2007 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Pielęgniarstwa i Położnictwa. W maju 2007 roku został wybrany na dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu. Stanowisko to zajmował również w kadencjach 2008-2012 oraz 2012-2016, podczas której jednostkę przekształcono w Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu oraz uruchomiono jednolite studia magisterskie na kierunku lekarskim. W kadencji 2016-2020 był prorektorem UJK do spraw medycznych. Funkcję rektora UJK obejmie 1 września tego roku.
Autor lub współautor ok. 400 publikacji naukowych, redaktor naczelny czasopisma „Studia Medyczne”. Wielokrotnie nagradzany, w Polsce i za granicą, za prace naukowe. W 2001 roku otrzymał medal Gloria Medicinae, w 2004 roku Złoty Krzyż Zasługi, a w 2016 roku Nagrodę Miasta Kielce.
UNIWERSYTET JANA KOCHANOWSKIEGO W KIELCACH
Największa państwowa uczelnia w regionie świętokrzyskim. Łączna liczba studentów i doktorantów wynosi obecnie około 11,5 tys. Uczelnia ma osiem wydziałów i dwie filie: w Piotrkowie Trybunalskim i Sandomierzu. Posiada cztery uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego i 13 do tytułu naukowego doktora. Etapy rozwoju uczelni stanowiły kolejno: Wyższe Studium Nauczycielskie (1969-1973), Wyższa Szkoła Pedagogiczna (1973-2000), Akademia Świętokrzyska (2000-2008) i Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego (2008-2011). Od 2011 roku uczelnia jest klasycznym uniwersytetem.