Dziś przypada Dzień Wolności i Praw Obywatelskich. Święto upamiętnia pierwsze po II wojnie światowej wolne wybory parlamentarne w 1989 roku – częściowo wolne do Sejmu oraz całkowicie wolne do Senatu.
Czy 4 czerwca 1989 roku to dla Państwa ważna historycznie data? Okrągły Stół i wybory ’89 to zwycięstwo czy stracona szansa? Jakie miejsce zajmują w historii wybory czerwcowe? Jak od tego czasu się zmieniliśmy?
Dziś o tym do godziny 9.00. Kontakt do nas – 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest czwartek, 4 czerwca, 156. dzień roku. Do końca roku pozostało 220 dni.
Wschód słońca: 04:20
Zachód słońca: 20:48
Dzień trwa 16 godz. 28 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 13 min.
Imieniny obchodzą: Braturad, Dacjan, Franciszek, Gostmił, Karol, Karp, Kwiryn, Kwiryna, Metrofan, Niepełka, Optat, Pacyfik, Saturnina i Skarbisław.
*****
Przysłowie na dziś: „Czerwiec gdy zagrzmi, gdzie zorze zachodzą, ryby się obficie urodzą”.
*****
Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji,
Dzień Wolności i Praw Obywatelskich.
*****
Nietypowe święta:
Dzień Drukarza,
Dzień Demokracji.
*****
CZWARTEK, 4 CZERWCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1943 r. – II WOJNA ŚWIATOWA: Krajno (gmina Górno) – Niemiecki 62. Zmotoryzowany Pluton Żandarmerii oraz żandarmi z posterunku w Bielinach otoczyli wioskę. Zastrzelonych zostało 27 osób, w tym dwie kobiety.
CZWARTEK, 4 CZERWCA: W POLSCE
1817 r. – Cesarz Franciszek II Habsburg zatwierdził statut Fundacji Ossolineum, założonej we Lwowie przez hrabiego Józefa Maksymiliana Ossolińskiego,
1917 r. – prezydent Francji Raymond Poincaré wydał dekret, na mocy którego powołano Armię Polską we Francji,
1926 r. – Ignacy Mościcki został zaprzysiężony na urząd prezydenta RP,
1948 r. – pilot Stanisław Skalski, najlepszy polski as myśliwski z okresu II wojny światowej, został aresztowany przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego pod fałszywymi zarzutami szpiegostwa na rzecz Wielkiej Brytanii i USA,
1989 r. – w Polsce odbyły się częściowo wolne wybory do Sejmu („Solidarność” zdobyła 161 na 460 mandatów) i wolne do Senatu („Solidarność” zdobyła 99 na 100 mandatów). Wybory, choć nie w pełni wolne i demokratyczne, przeszły do historii jako symbol protestu Polaków przeciwko rządom komunistycznym.
CZWARTEK, 4 CZERWCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Sejm, który dziś o godz. 11.30 wznawia obrady zajmie się wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, a także prezydenckim projektem ustawy o dodatku solidarnościowym. Wcześniej planowano, że Sejm wznowi obrady o godz. 15, kiedy miały się odbyć głosowania.
Podczas środowego Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów uzupełniono porządek obrad o wniosek Koalicji Obywatelskiej o wotum nieufności wobec ministra zdrowia, który negatywnie zaopiniowała we wtorek komisja zdrowia. Ponadto do porządku posiedzenia włączono projekt ustawy o dodatku solidarnościowym, który prezydent Andrzej Duda skierował w środę wieczorem do Sejmu. Projekt przewiduje 1,4 tys. zł miesięcznie przez maksymalnie trzy miesiące dla osób zwolnionych z pracy po 31 marca br. Projekt zakłada też podniesienie zasiłku dla bezrobotnych.
# # #
W Kielcach odbędą się uroczystości pogrzebowe Jerzego Pilcha, pisarza, publicysty, dramaturga i scenarzysty filmowego. O godz. 13 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim odprawione zostanie nabożeństwo żałobne. Autor „Spisu Cudzołożnic” spocznie na Cmentarzu Komunalnym. Pisarz zmarł 29 maja w Kielcach w wieku 67 lat.