Dziś jest Dzień bez Krawata. Nazwa „krawat” pochodzi z języka francuskiego i wiążę się z nią interesująca historia.
Otóż w 1630 roku Ludwik XIV dokonując przeglądu wojsk zauważył, że najemnicy z Chorwacji mają zawiązane na szyi jedwabne chusty. Nazwał ten regiment Royal Cravattes, co było odmianą słowa „croat” oznaczającego pochodzenie regimentu, a sam zaczął wykorzystywać fantazyjnie wiązana chustę jako element odzieży. Wkrótce moda ta objęła cały dwór, później Anglię, a w końcu całą Europę i przechodząc ciągłe zmiany trwa do dziś.
W Aktualnościach Dnia będziemy dziś rozmawiać o tym, czy strój ma znaczenie. Czy ubiór „mówi” coś o człowieku? Elegancki człowiek wzbudza większe zaufanie? No i zasadnicze pytanie: czy mężczyzna w krawacie jest mniej awanturujący się?
Zachęcamy do udziału w audycji 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl. Aktualności Dnia Radia Kielce od 6.00 do 9.00.
*****
Dziś jest wtorek, 2 czerwca, 154. dzień roku. Do końca roku pozostało 222 dni.
Wschód słońca: 04:21
Zachód słońca: 20:46
Dzień trwa 16 godz. 25 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 16 min.
Imieniny obchodzą: Aleksandra, Blandyna, Domna, Efrem, Erazm, Eugeniusz, Floriana, Florianna, Fotyn, Marcel, Marcelin, Marcelina, Maria, Marianna, Marzanna, Marzena, Marzenna, Materna, Mikołaj, Nicefor, Piotr, Racisław, Racław, Racława, Sandra, Trofima
*****
Przysłowie na dziś: „Święty Eugenii pogodę w czerwcu odmieni”
*****
Dzień Pierwszej Pomocy dla Zwierząt Dzikich i Domowych
Dzień bez Krawata
*****
WTOREK, 2 CZERWCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1268 r. – SECEMIN: najstarsza wzmianka o Seceminie zawarta w dokumencie Bolesława V (Wstydliwego), księcia krakowskiego i sandomierskiego, z której wynika, że wraz ze swoimi dostojnikami (kasztelan krakowski Sułek z Niedźwiedzia, kasztelan sandomierski Mikołaj z Biechów, wojewoda sandomierski), spotykał się tam z mnichami reprezentującymi klasztor henrykowski. Secemin pisano wtedy jako Sechemin.
1942 r. – II WOJNA ŚWIATOWA : oddział partyzancki „Jędrusie” przeprowadza w lasach turskich zasadzkę na żandarmów z Rytwian.
1943 r. – II WOJNA ŚWIATOWA: Wąchock został w nocy na 3 czerwca opanowany przez oddział partyzancki Euzebiusza Domoradzkiego „Grot”. Zniszczono urządzenia na stacji kolejowej, zarekwirowano towary w sklepach oraz spalono tartak.
1944 r. – II WOJNA ŚWIATOWA: niemieckie oddziały otoczyły w nocy Chęciny i przystąpiły do sprawdzania domów. Ostatecznie po selekcji zatrzymano ok. 50 mężczyzn i 10 kobiet. Wszystko wskazuje, że listy do aresztowania zostały przygotowane przez miejscowych konfidentów. Wszystkich przewieziono do Kielc. Kobiety zostały wysłane na roboty przymusowe do III Rzeszy. Mężczyzn podano śledztwu po którym 8 osób zwolniono, a pozostałych zamordowano w egzekucjach bądź wysłano do obozów koncentracyjnych, gdzie zginęli.
7 lipca Niemcy wywieszają w Chęcinach na budynku urzędu oraz na murze kieleckiego więzienia listy zakładników aresztowanych w dniu 2 czerwca, a następnie rozstrzelanych. Dopiero wtedy pierwszy raz pada określenie „zakładnicy”. Wydaje się więc, że akcja „Wilka” w Czerwonej Górze była tylko pretekstem do przeprowadzenia pacyfikacji, a listy osób przeznaczonych do aresztowania były już gotowe.
WTOREK, 2 CZERWCA: W POLSCE
1611 r. – w Wilnie został pobity przez tłum i aresztowany włoski kalwinista Franco de Franco po tym jak publicznie nazwał bałwochwalstwem trwającą właśnie procesję z okazji uroczystości Bożego Ciała.
1652 r. – Powstanie Chmielnickiego: zwycięstwem wojsk kozacko-tatarskich nad polskimi zakończyła się dwudniowa bitwa pod Batohem.
1891 r. – położono kamień węgielny pod budowę gmachu Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
1916 r. – zakończył się strajk warszawskich tramwajarzy.
1934 r. – w Krakowie położono kamień węgielny pod nowy gmach Muzeum Narodowego.
1979 r. – rozpoczęła się pierwsza pielgrzymka Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski, która dała impuls do zrywu „Solidarności”. W homilii podczas mszy św. na pl. Zwycięstwa w Warszawie papież wypowiedział historyczne słowa – „Niech zstąpi Duch Twój, niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi”.
WTOREK, 2 CZERWCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Sejm ma dziś o godz. 15 wznowić ma obrady. Posłowie mają przeprowadzić głosowanie nad poprawkami Senatu do ustawy dotyczącej przeprowadzenia tegorocznych wyborów prezydenckich. Senatorowie przyjęli poprawki w poniedziałek późnym wieczorem.
Wśród nich jest ta zakładającą, że w kalendarzu wyborczym będzie co najmniej 10 dni na rejestrację komitetu wyborczego kandydata na prezydenta i zebranie podpisów, a także, że marszałek Sejmu określi kalendarz wyborczy w porozumieniu z PKW. Senatorowie wprowadzili też m.in. poprawkę, zgodnie z którą dopuszczone ma być udzielenie poparcia zgłoszonym nowym kandydatom na prezydenta za pomocą elektronicznej platformy usług administracji publicznej ePUAP.
Inna z senackich poprawek określa, że to PKW, a nie minister zdrowia będzie decydować, że na określonym terenie będą tylko wybory korespondencyjne.
# # #
Dzisiaj Senat będzie kontynuował obrady. W porządku obrad jest m.in. przygotowana przez rząd zmiana przepisów o liczeniu PKB w regionach, która wynika ze zmiany metodologii liczenia liczby regionów w Unii Europejskiej.
W porządku obrad Senatu jest również nowelizacja ustaw m.in. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych, która dostosowuje przepisy do obecnie obowiązującej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Senat ma również rozaptrzyć m.in. na obecnym posiedzeniu nowelizację ustawy o drogach publicznych zakładającą m.in. oparcie poboru opłat o pozycjonowanie satelitarne i wykorzystanie darmowej aplikacji mobilnej do uiszczania opłaty.
# # #
Prezydent Andrzej Duda weźmie dziś udział w inauguracji programu „Moja woda” w Parku Glinianki w Sulejówku. Po południu natomiast prezydent odwiedzi trwającą budowę węzła drogowego na drodze S61 Via Baltica w Tyszkach Nadborach, gdzie zaplanowane jest jego wystąpienie. Następnie prezydent odwiedzi Troszyn, gdzie również zaplanowane jest jego wystąpienie na placu przed jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej.
# # #
Dziś odbędzie się jednocześnie 16 konferencji prasowych wojewodów dotyczących rządowego wsparcia dla przedsiębiorców w ramach tarczy antykryzysowej. W stolicy, obok wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła, weźmie w niej udział minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Obowiązująca od 1 kwietnia tarcza antykryzysowa, która ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii, przewiduje m.in. zwolnienie mikrofirm do 9 osób ze składek do ZUS na 3 miesiące; świadczenie postojowe dla zleceniobiorców (umowa zlecenia, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia; dofinansowanie wynagrodzeń pracowników – do wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy – dla firm w kłopotach.
# # #
Trybunał Konstytucyjny ma dziś ogłosić orzeczenie ws. pytania Sądu Najwyższego dotyczącego wniosków o wyłączanie z rozpraw cywilnych sędziów z uwagi na wyłonienie ich przez Krajową Radę Sądownictwa w aktualnym składzie.
Trzyosobowy skład Izby Cywilnej SN przedstawił w marcu zeszłego roku TK pytanie prawne dotyczące zgodności z konstytucją art. 49 Kodeksu postępowania cywilnego „w zakresie, w jakim sąd rozpoznaje wniosek o wyłączenie sędziego z powodu podniesienia okoliczności wadliwości powołania sędziego przez Prezydenta RP na wniosek KRS”. Ponadto SN jako swego przedstawiciela w tym postępowaniu przed TK wyznaczył sędziego Kamila Zaradkiewicza. Zgodnie z przepisem K.p.c., którego dotyczy pytanie SN, „sąd wyłącza sędziego na jego żądanie lub na wniosek strony, jeżeli istnieje okoliczność tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności sędziego w danej sprawie”.
Na początku marca br. TK wydał już wyrok w podobnej sprawie – zainicjowanej pytaniem Izby Dyscyplinarnej SN na kanwie jednej ze spraw dyscyplinarnych. Wówczas Trybunał orzekł, że rozpoznawanie wniosków o wyłączenie sędziego z uwagi na wyłonienie go przez aktualną KRS jest niezgodne z konstytucją. Tamten wyrok odnosił się jednak tylko do zapisów dotyczących wyłączania sędziów zawartych w Kodeksie postępowania karnego, gdyż to przepisy K.p.k. są stosowane w postępowaniach dyscyplinarnych.