Od dzisiaj (1 czerwca) Folk Radio rozpoczyna nowy etap swojej działalności. W dalszym ciągu naszym celem jest prezentacja i popularyzacja tradycyjnej muzyki ludowej oraz bazujących na niej innych rodzajów twórczości muzycznej.
Wszystko to czynimy, by chronić dorobek twórców ludowych, wskazywać sens kultywowania tradycji, skłaniać do podejmowania twórczych prób, odkrywania wartości tkwiących w sztuce ludowej – współtworzącej kanon polskości.
Całość repertuaru Folk Radia została ujęta w cztery główne bloki stylistyczne:
Muzyka Gór Świętokrzyskich (muzyka tradycyjna regionu świętokrzyskiego) – gramy w godzinach: 0:00, 5:00, 8:00, 12:00, 16:00, 20:00.
Muzyka Regionów Polski (obejmująca głównie południe Mazowsza, czyli tereny dawnej Kielecczyzny, w tym m.in. okolice Przysuchy, rodzinnej ziemi Oskara Kolberga) – gramy w godzinach: 1:00, 3:00, 7:00, 10:00, 14:00, 18:00, 22:00.
Muzyka inspirowana folklorem (to m.in. muzyka powstająca w ramach „Nowej Tradycji” – w nawiązaniu do wieloletniego Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia) – gramy w godzinach: 2:00, 6:00, 9:10, 13:10, 17:10, 21:00.
Muzyka Świata (muzyka różnych stron globu, łącząca etniczne źródła ze współczesnością) – gramy w godzinach: 4:00, 11:00, 15:00, 19;00, 23:00.
Wśród znanych już naszym słuchaczom elementów programu pojawiły się nowe pozycje:
O godz. 8:00, powtarzamy z anteny Radia Kielce:
„W ludowych rytmach” – w dni powszednie,
„Graj Kapelo!” – w dni świąteczne,
o godz. 20:00 – „Graj kapelo, graj” – w dni świąteczne.
Każdego dnia od poniedziałku do niedzieli, o godz. 9:00, 13:00 i 17:00 pojawi się:
„Premiera w Folk Radio” – miejsce, w którym przedstawiamy nie prezentowane jeszcze słuchaczom nagrania, dokonane przez artystów w ostatnim czasie i często po raz pierwszy odtwarzane publicznie. Wiele takich nagrań powstaje specjalnie dla Folk Radia.
Raz w miesiącu zaprosimy słuchaczy na Koncert w Folk Radio prezentujący w formie audio recitale gwiazd muzyki ludowej, folkowej i muzyki świata. Emisja koncertu zostanie powtórzona dwa tygodnie później.
Folk Radia można słuchać pod adresem folkradio.pl przez całą dobę, również na urządzeniach mobilnych, w tym w telefonach, a także w radioodbiornikach wyposażonych w system DAB+.
Do usłyszenia.
Od ponad 60 lat, krocząc ścieżkami Oskara Kolberga, Polskie Radio Kielce – archiwizuje ludowe śpiewki, nuty, wiersze i teksty – dowody aktywności i twórczego potencjału regionu. Pionierem na tym polu przez długie lata był pełen kolekcjonerskiej pasji Piotr Gan, w którego ślady podążyli redaktorzy: Janusz Woś, Czesław Kussal, Andrzej Kopeć, Leszek Ślusarski oraz realizatorzy: Ryszard Makowski i „oddany sprawie” do dziś Jerzy Szczepanek.
Fonoteka Radia Kielce zawiera jeden z najbogatszych w kraju zbiorów muzyki ludowej, na który składa się m.in. ponad 4000 taśm i płyt (w tym m.in. wydawana przez Radio Kielce seria „Graj Kapelo!”), a także nagrania cyfrowe. To dowód kultywowania tradycji oraz stylistycznego ewoluowania twórczości ludowej w regionie świętokrzyskim.
W zasobach fonoteki znajdziemy nagrania – perełki i ciekawe audycje – obiekty zainteresowania badaczy folkloru, a także muzyków i twórców nie związanych z tą dziedziną sztuki. Od lat, Radio Kielce patronuje konkursom, przeglądom prezentującym muzykę ludową, wspiera je dokonując nagrań kapel, zespołów śpiewaczych i solistów, a przede wszystkim promując ich twórczość na antenie.
Radio Kielce jest też pomysłodawcą i organizatorem konkursu o nagrodę „Jawor – u źródeł kultury”, obejmującego wszelkie przejawy twórczości ludowej, który honoruje wyróżniające się w tej dziedzinie osoby.