Dziś jest Dzień Dziecka. Święto miało swoje początki od 1925 roku. Wtedy to w Genewie odbyła się Światowa Konferencja na Rzecz Dobra Dzieci.
W Polsce natomiast Dzień Dziecka obchodzony był jeszcze przed II wojną światową. Pierwszy raz świętowano go już w 1929 roku, ale 22 września. Tego dnia dzieci po mszy w kościele szły na szkolne akademie, a później na wycieczki i zabawy. W tym dniu rozdawano również dzieciom słodycze. W 1952 roku święto zostało ustanowione na stałe.
To ważne i potrzebne święto, bo to dzieci, jako istoty kruche i potrzebujące opieki, najłatwiej jest skrzywdzić. Zgodnie z tym, co mówił Jan Paweł II: „Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta”.
W Aktualnościach Dnia dziś porozmawiamy o tym, co Państwo lubią robić z dziećmi? Czego rodzice chcą dla swoich dzieci? Zachęcamy do udziału 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl
Czy spełniły się Państwa dziecięca marzenia? O czym marzyli Państwo będąc dziećmi?
*****
Dziś jest poniedziałek, 1 czerwca, 153. dzień roku. Do końca roku pozostało 223.
Wschód słońca: 04:22
Zachód słońca: 20:45
Dzień trwa 16 godz. 23 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 18 min.
Imieniny obchodzą: Alfons, Bernard, Felin, Felina, Firmus, Fortunat, Ischyrion, Julian, Justyn, Juwencja, Juwencjusz, Konrad, Konrada, Magdalena, Nikodem, Pamfil, Paweł, Pamela, Porfiriusz, Prokul, Seleukos, Świętopełk, Teobald, Tespezjusz, Tespezy
*****
Przysłowie na dziś: „Czerwiec na maju zwykle się wzoruje, jego pluchy, pogody często naśladuje”
*****
Międzynarodowy Dzień Dziecka
*****
Dzień Mleka
Święto Bułki
Święto Służby Ruchu Lotniczego
Dzień bez Alkoholu
*****
PONIEDZIAŁEK, 1 CZERWCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1836 r. – BUSKO-ZDRÓJ: dzięki staraniom właściciela miasta (Feliks Rzewuski) nastąpiło oficjalne otwarcie uzdrowiska, z przepięknym gmachem Łazienek (zaprojektowanych przez samego Henryka Marconiego, polskiego architekta włoskiego pochodzenia) oraz rozległym ogrodem autorstwa Ignacego Hanusza. Wkrótce dołączyły do niego nowe obiekty sanatoryjne.
1943 r. – II WOJNA ŚWIATOWA: Pacyfikacja Bodzentyna. Niemiecka ekspedycja pacyfikacyjna w składzie: 62 zmotoryzowany pluton żandarmerii, ubezpieczany przez Wehrmacht z 955 batalionu zabezpieczającego otoczyła miasteczko. Przeprowadzono aresztowania oraz rozstrzelano 39 osób, w tym 5 kobiet.
PONIEDZIAŁEK, 1 CZERWCA: W POLSCE
1345 r. – wojna polsko-czeska: król Polski Kazimierz III Wielki najechał księstwo raciborsko-opawskie,
1809 r. – wojna polsko-austriacka: Austriacy, zagrożeni przez zbliżające się wojska polskie, ewakuowali się z Warszawy,
1906 r. – w Warszawie założono Polskie Towarzystwo Krajoznawcze,
1926 r. – Ignacy Mościcki został wybrany przez Zgromadzenie Narodowe na urząd prezydenta RP,
1932 r. – utworzono Pieniński Park Narodowy,
1956 r. – w Białymstoku otwarto pierwszy w kraju sklep samoobsługowy,
1991 r. – rozpoczęła się czwarta pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski.
*****
PONIEDZIAŁEK, 1 CZERWCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
# # #
Od dziś w szkołach podstawowych i średnich organizowane będą stacjonarne konsultacje dla wszystkich uczniów, nie tylko ósmoklasistów i maturzystów, jak było wcześniej. Szkoły będą miały obowiązek zorganizować konsultacje. Uczniowie nie mają jednak obowiązku w nich uczestniczyć – ich udział zależy od ich woli i chęci.
Od dziś częściowo zostanie też odmrożona nauka w szkołach średnich w zakresie zdobywania praktycznych umiejętności zawodowych.
# # #
Od dziś ruszają pasażerskie krajowe połączenia lotnicze. PLL LOT w poniedziałek ok. godz. 7.00 rano wznowi swoje krajowe połączenia, realizując rejs z Warszawy do Szczecina. Na razie pasażerowie LOT będą mogli skorzystać z połączeń krajowych realizowanych na osiem lotnisk. Będą to loty: do trzech razy dziennie na trasie Warszawa-Gdańsk; do dwóch razy dziennie z Warszawy do Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry oraz raz dziennie z Krakowa do Gdańska.
# # #
Dziś o godz. 16.00 rozpocznie się trzydniowe posiedzenie Senatu, podczas którego ma rozpatrzyć dziewięć ustaw, m.in. ustawy o wyborach prezydenckich. Rozpisanie nowych wyborów jest konieczne, ponieważ te zarządzone na 10 maja nie odbyły się. Ustawę o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego Sejm uchwalił 12 maja, dzień później trafiła ona do Senatu. Ustawa zakłada, że w wyborach tych głosowanie będzie odbywać się w lokalach wyborczych, ale będzie też możliwość głosowania korespondencyjnego.
Senatorowie zajmą się również przygotowaną przez rząd zmianą przepisów o liczeniu PKB w regionach. Wynika ona ze zmiany metodologii liczenia liczby regionów w Unii Europejskiej
Senat zajmie się również nowelizacją ustaw m.in. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych, które dostosowują przepisy do obecnie obowiązującej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.
Senat przeprowadzi też drugie czytanie trzech projektów uchwał w sprawie zmiany regulaminu Senatu, które przewidują m.in. zmianę procedury wyboru i odwołania marszałka i wicemarszałków Senatu, a także umożliwiają prowadzenie posiedzeń Senatu, komisji i Prezydium Senatu w trybie zdalnym w wypadku wprowadzenia w Polsce stanów: nadzwyczajnego, zagrożenia epidemicznego lub epidemii.
# # #
Dziś o godz. 11.00 połączone komisje senackie: praw człowieka, praworządności i petycji, samorządu terytorialnego i administracji państwowej oraz ustawodawcza wznowią prace prace nad ustawą o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r., z możliwością głosowania korespondencyjnego.
Los senackich poprawek do ustawy o wyborach prezydenckich nie jest jeszcze przesądzony. Dziś o tej sprawie z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim (KO) rozmawiać będą przedstawicie klubów senackich i liderzy polityczni.
# # #
Prezydent RP Andrzej Duda złoży wizytę w Grupie Azoty Zakłady Chemiczne „Police”, weźmie udział w uroczystej inauguracji kolejnego etapu inwestycji Polimery Police. Planowane jest wystąpienie prezydenta.