W czasie pandemii, gdy jeszcze nie można w pełni odwiedzać instytucji kulturalnych, powstał edukacyjny film o żelaznym dziedzictwie kulturowym w dolinie rzeki Kamiennej.
Produkcję „Żelazna Dolina” wspólnie stworzyły: Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Św., Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach oraz Stowarzyszenie Dziedzictwa Przemysłowego.
Jak informuje dyrektor ostrowieckiego muzeum dr Andrzej Przychodni, zwykle w maju w Starachowicach organizowano imprezę „Żelazne korzenie”. Z powodu pandemii wydarzenie nie mogło się odbyć, w związku z tym postanowiono stworzyć wirtualną jego namiastkę, choć jak zaznacza Andrzej Przychodni, przygotowany film nie zamyka się wyłącznie na Starachowicach. Pojawia się Ostrowiec Św. i cała dolina rzeki Kamiennej.
– Nie tylko ze względu na obecność neolitycznych kopalń ten rejon jest prakolebką przemysłu, ale również jest elementem tego, co nazywamy starożytnym hutnictwem świętokrzyskim – informuje dr Andrzej Przychodni.
W filmie przypomniane są osoby, które miały znaczący wpływ na badania starożytnego hutnictwa w Górach Świętokrzyskich. Przede wszystkim pojawia się postać ściśle związana z Ostrowcem Św., profesor Mieczysław Radwan. Andrzej Przychodni podkreśla, że był on odkrywcą hutnictwa w Górach Świętokrzyskich i jego szeroko zakrojona skala działań powinna być przypominana.
– Film podkreśla jego aktywność związaną z rozpoznawaniem starożytnego hutnictwa świętokrzyskiego – mówi dr Andrzej Przychodni. Przypomina też, że prof. Mieczysław Radwan był członkiem dyrekcji zakładów ostrowieckich, był też założycielem pierwszego muzeum w Ostrowcu, którego spuściznę do dziś realizuje właśnie Muzeum Historyczno-Archeologiczne.
Film trwa 20 minut. Występują w nim. m.in. dyrektorzy obu muzeów, pojawiają się elementy rekonstrukcji.