Do 14. czerwca będzie przedłużony dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do ósmego roku życia. Ma on przysługiwać w związku z zamknięciem żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli i szkół z powodu zagrożenia koronawirusem.
Przysługuje on także w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez te placówki z powodu czasowego ograniczenia ich funkcjonowania w związku z COVID-19 – przypomina Paweł Szkalej, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
– Jeżeli mimo otwarcia placówki, rodzice nie zdecydują się na posłanie do niej dziecka z powodu stanu epidemii, dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie im nadal przysługiwał – wyjaśnia rzecznik.
Zasiłek w dodatkowym wymiarze 14 dni przysługuje łącznie obojgu rodzicom, niezależnie od liczby dzieci, które wymagają opieki. To wsparcie nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić mu opiekę, np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego lub wychowawczego.
– To zasiłek, który przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, np. z umowy o pracę, umowy zlecenia, czy działalności gospodarczej. Z tej formy wsparcia mogą skorzystać nie tylko rodzice, którzy opiekowali się dzieckiem, ale także ci, których pociechami opiekowała się niania, z którą rodzice zawarli umowę uaktywniającą – dodał Paweł Szkalej.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 roku życia, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, także rodzicom dzieci do 18 roku życia, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Mogą z niego skorzystać także rodzice, których dziecko ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Dodatkowego zasiłku, który wynosi 80 procent wynagrodzenia, nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym.
Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy lub zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Oświadczenie można złożyć w dowolnym momencie, ale trzeba je złożyć, bo bez niego ZUS, albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku. Druk dostępny jest na stronie www.zus.pl.