Myśliwi szykują się do drugiego odstrzału sanitarnego dzików w tym roku. Zlikwidowali już prawie 1,9 tys. osobników, do odstrzału pozostało jeszcze niemal drugie tyle.
Tadeusz Kulkiewicz, świętokrzyski wojewódzki lekarz weterynarii stwierdza, że liczba zabitych dzików jest większa, niż planowano w pierwszej turze, ale to korzystne zjawisko. W drugiej turze ma zostać odstrzelonych 1829 dzików. W sumie w ciągu całego roku – odstrzelonych zostanie ponad 3,7 tys. osobników.
– Takie działanie jest istotnym elementem zwalczania chorób zakaźnych, w tym ASF. Gdy chodzi o zwierzęta, jedynym możliwym sposobem izolacji i ograniczenia kontaktów między poszczególnymi osobnikami jest zmniejszenie populacji gatunku – zaznacza.
Dziki będą odstrzeliwane w całym regionie. Najwięcej z nich zwykle likwiduje się na północy województwa: w powiecie koneckim, skarżyskim, ostrowieckim i starachowickim. Sporo także w powiecie kieleckim oraz sandomierskim i opatowskim. Z kolei najmniej dzików jest zabijanych na południu regionu: w powiatach kazimierskim, buskim i jędrzejowskim. Wynika to przede wszystkim ze stopnia zalesienia tych obszarów.
Wirusa ASF na razie nie stwierdzono w województwie świętokrzyskim, ale Tadeusz Kulkiewicz podkreśla, że to kwestia czasu.
– Dosłownie przedwczoraj badaliśmy dzika odstrzelonego w powiecie ostrowieckim. Badanie odbywa się dwuetapowo: pierwsze wskazało wynik dodatni, więc musieliśmy wysłać próbkę do laboratorium w Puławach. Ostatecznie wynik okazał się ujemny, ale alarm już podnieśliśmy – mówi.
Świętokrzyski lekarz weterynarii przypomina, że w sąsiadującym z naszym województwem Tarnobrzegu odnotowano już kilkanaście przypadków ASF, takie stwierdzono także koło Annopola w województwie lubelskim. Na razie nie spowodowały one poszerzenia czerwonej strefy w Świętokrzyskiem. Ta przypomnijmy, obejmuje gminę Ożarów i część gminy Tarłów w powiecie opatowskim.
W kraju od początku roku stwierdzono ASF u prawie 2,5 tys. dzików. Taka liczbę odnotowano przez cały 2019 rok.
Z kolei odstrzał sanitarny w województwie świętokrzyskim ma rozpocząć się w czerwcu. Wojewódzki lekarz weterynarii lada dzień skieruje w ten sprawie pismo do wojewody.