Fatalny stan infrastruktury wodociągowej, awaria za awarią, czasowe lub całkowite braki w dostawie wody. To stałe problemy z jakimi borykają się świętokrzyskie gminy.
W ubiegłym roku do Świętokrzyskiego Biura Rozwoju Regionalnego w Kielcach, wpłynęło prawie 70 wniosków o przyznanie pomocy na inwestycje związane z budową lub remontami sieci wodno-kanalizacyjnych. W tym gronie znalazł się m.in. samorząd gminy Złota. Na rozbudowę wodociągów, samorząd otrzymał unijne dofinansowanie na poziomie 60 proc. To oznacza, że już wkrótce mieszkańcy gminy Złota, będą mogli korzystać z ulepszonej infrastruktury wodociągowej. Kilka dni temu gmina wybrała wykonawcę. W najbliższych dniach nastąpi podpisanie umowy na realizację zadań.
Włodzimierz Osiecki, inspektor ds. dróg, urządzeń komunalnych i zamówień publicznych w Urzędzie Gminy w Złotej informuje, że w ramach inwestycji wybudowana zostanie przepompownia wody w miejscowości Rudawa oraz zbiornik wyrównawczy w tzw. przysiółku „Lubowiec”. Dodaje, że realizacja zadania ma na celu przede wszystkim rozwiązanie problemów z dostarczaniem wody w południowej części gminy.
– W miejscowości Złota-Lubowiec, znajduje się stacja wodociągowa zasilająca praktycznie połowę gminy. W okresie wiosenno-letnim występują braki wody w związku z intensywnym podlewaniem oraz obniżeniem się poziomu wody. Również w miejscowości Rudawa z uwagi na ukształtowanie terenu, część miejscowości nie ma odpowiedniego ciśnienia, występowały też stałe braki wody – zaznacza.
Łukasz Skórski, zastępca kierownika biura Rozwoju Regionalnego ds. obsługi wniosków informuje, że kilkanaście gmin na terenie województwa, jest w 100 proc. zwodociągowanych. Jednak wciąż bardzo dużo samorządów wnioskuje o dofinansowanie unijne na remont, czy modernizację istniejącej sieci wodociągowych, które po latach nie są wydajne. Dwa lata temu, pracownicy biura przeprowadzili ankiety w gminach dotyczące zapotrzebowania i potencjalnych możliwości wykorzystania funduszy na poprawę gospodarki wodno-ściekowej.
– Jak się okazało gminy mogłyby na inwestycje wydać około miliarda złotych – zaznacza.
Dodaje, że w gronie podmiotów z dofinansowaniem unijnym znalazł się np. Nowy Korczyn, który w ostatnim czasie rozpoczął przebudowę wodociągu w tym m.in. wymianę awaryjnej, będącej w złym stanie technicznym sieci wodociągowej przy ul. Farnej, Kingi, Buskiej, Armii Krajowej, Grotnickiej Górnej. Z kolei gmina Szydłów, otrzymała dofinansowanie w kwocie około 2 mln zł. Całkowity koszt inwestycji w gminie Złota wynosi 340 tys. zł. Prace mają się rozpocząć niezwłocznie po podpisaniu umowy.
Termin zakończenia budowy przepompowni zaplanowano na koniec lipca tego roku, zaś zbiornik ma być gotowy do 30 września.