Jan Długosz – ojciec historiografii polskiej, historyk, dyplomata oraz duchowny zostanie patronem Szkoły Podstawowej w Dobrowodzie, w gminie Busko-Zdrój. Placówka powstała w 1827 roku.
Wybór poprzedziły konsultacje społeczne. Pozytywnie o inicjatywie wypowiedzieli się m.in. rodzice, nauczyciele i uczniowie. Projekt pozytywnie zaopiniowała również Rada Miasta Buska-Zdroju.
Dyrektor szkoły Barbara Guzińska, podkreśla, że placówce brakowało tożsamości, jaką daje patron.
– Jesienią ubiegłego roku wszczęliśmy procedurę poszukiwania kandydata. Społeczność szkolna zaczęła szukać sylwetki, która byłaby wzorem do naśladowania, osobą spinającą społeczność i wpisującą się w naszą małą ojczyznę – zaznacza.
– Było kilku kandydatów, mniej lub bardziej związanych z naszym terenem. To m.in. Jan Kochanowski, Mikołaj Rej, Wisława Szymborska, czy Henryk Sienkiewicz. W styczniu przeprowadzono wybory, w których zwyciężył Jan Długosz – mówi dyrektor.
Przewodnicząca rady rodziców, Marzena Domagała podkreśliła, że dzięki dokumentacji Jana Długosza poznaliśmy szczegółową historię Polski. Był inspiracją dla wielu ludzi. Na bazie jego kronik powstały m.in. obrazy Jana Matejki, czy powieści Sienkiewicza. Dodaje, że kiedy dzieci bliżej poznały sylwetkę przyszłego patrona szkoły, nie kryły zadowolenia.
– Związków Jana Długosza z Ponidziem jest mnóstwo. Np. jego ojciec mieszkał w Nowym Korczynie. Z kolei w Chotlu Czerwonym dzięki Janowi Długoszowi został ufundowany kościół. Również w Wiślicy znajduje się Dom Jana Długosza – podkreśla.
Uroczyste nadanie szkole imienia Jana Długosza zaplanowano na 1 grudnia – w rocznicę urodzin kronikarza. Wówczas placówka otrzyma sztandar, a na budynku zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica.
Jan Długosz herbu Wieniawa urodził się 1 grudnia 1415 roku w Brzeźnicy. Zmarł 19 maja 1480 r. w Krakowie. Był m.in. wychowawcą synów Kazimierza Jagiellończyka. Jego ojciec od 1421 roku był starostą w Nowym Korczynie, gdzie Jan rozpoczął naukę w szkole parafialnej. Następnie dzięki pomocy biskupa Zbigniewa Oleśnickiego został studentem Akademii Krakowskiej. Uczelni jednak nie ukończył, ale został notariuszem w kancelarii biskupa. Następnie pracował jako sekretarz, a w końcu jako kanclerz biskupa w latach 1433-1455. W 1436 roku został kanonikiem krakowskim.