Jak wyglądały zakłady przemysłowe w XIX wieku? W jakim celu stawiano obok nich szałasy i czym były mielerze? Tego dowiemy się z wizualizacji, która powstanie w Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu.
Maciej Chłopek, dyrektor instytucji poinformował, że powstanie wirtualny Atlas Staropolskiej Architektury Przemysłowej. Rysownicy zrekonstruują to, o czym do tej pory mogliśmy tylko przeczytać. Zanim powstał obecny Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu, na jego miejscu znajdował się największy zakład na ziemiach polskich o zupełnie innym wyglądzie.
– Pierwotnie w tym miejscu znajdowała się największa na ziemiach polskich fabryka z 18 kołami wodnymi. Mamy doskonałe opisy historyczne, które zostały odkryte w tamtym roku w Archiwum Państwowym w Radomiu. To, co obecnie widzimy, różni się od pierwotnej wersji, dlatego warto to przypominać – dodał dyrektor.
Maciej Chłopek podkreślił, że oprócz samych budynków, zwizualizowane zostaną elementy kulturowego krajobrazu, który nie przetrwał do naszych czasów, m.in. mielerze do pozyskiwania węgla drzewnego lub osiedla górnicze w lasach.
– Zachowanych miejsc, gdzie kopano rudę żelaza, jest kilkadziesiąt. Często przy takich kopalniach funkcjonowały sezonowe osiedla górnicze. Górnicy konstruowali proste szałasy, żeby codziennie nie chodzić do pracy kilkanaście godzin – powiedział dyrektor.
Konkurs dla rysowników, którzy stworzą wizualizacje, zostanie ogłoszony w lipcu.