Olbrzymi mamut o imieniu Krzyś uciekł z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” i grasował po ulicach Kielc. To historia opowiedziana przez najnowszą produkcję sceny dla najmłodszego widza, którą można zobaczyć online. Film powstał w związku z obchodami Dnia Teatru Publicznego.
Jak wyjaśnia Przemysław Żmiejko, jeden z twórców „zamieszania”, ogromna lalka miała już dość siedzenia w teatrze i wyszła na ulicę, na spotkanie z widzami.
– Mamut nam uciekł, i próbujemy go złapać, a przy okazji śledzimy jego ścieżki, dokąd nas zaprowadzi – wyjaśnia.
Mamut jest lalką niezwykłą. Ma ponad 2 metry wysokości i powstała w ramach ubiegłorocznej edycji konkursu Animatus. Jej autorem jest Łukasz Puczko.
Robert Drobniuch, dyrektor „Kubusia”, tłumaczy, że cała akcja jest wyrazem tęsknoty za publicznością, która co roku tłumnie brała udział w wydarzeniach związanych z Dniem Teatru Publicznego.
– W tym roku z racji obostrzeń związanych z pandemią nie możemy zaprosić widzów do teatru, więc jest to taki sygnał wysłany do nich, żeby pamiętali, że mają teatr, żeby wiedzieli, że czekamy na naszą publiczność i że wierzymy, że w najbliższej przyszłości otworzymy naszą scenę - podkreśla.
Na planie zdjęciowym pojawiło się liczne grono aktorskie: Anna Domalewska, Beata Orłowska, Małgorzata Sielska, Agata Sobota, Jolanta Kęćko, Dorota Anyż, Andrzej Matysiak, Kuba Sielski, Błażej Twarowski, Andrzej Skorodzień, a także Ewa Lubacz i Michał Olszewski, którzy podjęli się trudnego zadania ożywienia mamuta.
Jolanta Kęćko wcieliła się w zbulwersowaną mieszkankę.
– Jestem tak zwaną pańcią, która jedzie samochodem, spieszy się na spotkanie, a tu cały cyrk, mamut na ulicy Dużej, wiec dużo się dzieje – śmieje się.
Podkreśliła, że wbrew postawie jej bohaterki, kielczanie przychylnie patrzyli na utrudnienia.
– Wszyscy spotykamy się z uśmiechem ze strony mieszkańców, ludzie do nas wychodzą, więc jest sympatycznie. Chyba wszyscy jesteśmy stęsknieni i spragnieni kontaktu z drugą osobą. Trudny czas dla nas wszystkich, więc z tym większą ochotą wróciliśmy do pracy. Jest zamieszanie, jest ruch, jesteśmy w swoim żywiole, że nareszcie możemy robić to, co lubimy – mówiła.
Za realizację filmu odpowiadali: Robert Drobniuch, Anna Andraka, Przemysław Żmiejko, Mateusz Śliwa i Mariusz Kopała. My przedstawiamy gotową produkcję.
W weekend na facebooku i kanale YouTube Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” będzie można również zobaczyć debatę kulturalną z udziałem wybranych postaci ze spektakli Teatru „Kubuś”, a także niespodziankę muzyczną w wykonaniu rapującego Hiphopotama.
W planach są także kolejne działania online. Aktorzy już dzisiaj zapraszają na internetowe czytania sztuk dla dzieci, które powstaną dzięki dotacji z ministerialnego programu „Kultura w sieci” i będą prezentowane w wakacje. Wsparcie ministerialne uzyskane przez Teatr „Kubuś” na ten projekt wynosi 94 tys. zł.