Miała być 3-dniowa impreza z uroczystą sesją rady gminy, ale koronawirus pokrzyżował plany świętowania 515. rocznicy nadania praw miejskich Ćmielowowi.
W mieście miał się odbyć przegląda DJ-ów z całej Polski, a także rodzinny piknik. Zamiast tego, od dziś można oglądać symboliczną wystawę kilkudziesięciu fotografii, które pokazują Ćmielów na przestrzeni niemal wieku.
Fotografie pojawiły się w plenerze, obok Domu Kultury, należą do mieszkańców Ćmielowa i osób zafascynowanych jego historią. Jak mówi dyrektor instytucji Wioletta Rogala-Mazur, większość fotografii pochodzi ze zbiorów Jacka Rutkiewicza, prowadzącego stronę internetową o Ćmielowie.
– W stworzeniu wystawy pomogli też m.in.: Zbigniew Czuba, Marek Młodnicki, Ireneusz Myśliwski, Janusz Dziewiecki, Leszek Gorlicki, Zbigniew Orczyk.
Wystawa spotkała się z zainteresowaniem, głównie starszych mieszkańców, którzy zaczęli wspominać dawne czasy i miejsca, których dzisiaj już nie ma lub wyglądają zupełnie inaczej.
– 1976 rok, gdzie ta gmina była? Gdzie ten budynek? Ciekawa ta wystawa – mówi jedna z mieszkanek. Z kolei inna, niemal 80-letnia, oglądała miejsce, gdzie kiedyś znajdowała się gospoda, bo w niej pracowała jej mama.
Burmistrz Ćmielowa Joanna Suska podkreśla, że miasto ma bogatą historię, a przywilej lokacyjny został wydany dokładnie 19 maja 1505 roku przez króla Aleksandra Jagiellończyka. Pośród wielu zdjęć obrazujących codzienne życie np. prace w czynie społecznym, mecze piłki nożnej czy zakłady porcelany, burmistrz dostrzegła ciekawe zdjęcie Urzędu Miasta i Gminy z lat 20. XX wieku.
– Zaskoczył mnie wygląd urzędu gminy z 1929 roku. Sama nie wiedziałam i pytałam starszych mieszkańców, gdzie on się mieścił i okazało się, że tam, gdzie dzisiaj. Więc budynek był modernizowany i rozbudowywany – informuje Joanna Suska.
Burmistrz podkreśla, że wystawa pokazuje młodym mieszkańcom w jaki sposób zmieniało się miasto. Zbiór fotografii będzie można oglądać przez około miesiąc.