Hak, na którym wykonywano karę śmierci, czy walizka z kieleckiego getta. Przewodnicy Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej na Wzgórzu Zamkowym pokażą istniejące w tej instytucji wystawy przez pryzmat przedmiotów i historii, które wciąż wzbudzają w nich emocje.
To nowy pomysł na prezentowanie trudnych dziejów, o których opowiadają ekspozycje w OMPiO.
– Chcemy, pokazać, że nie jesteśmy obojętni na miejsce, którego jesteśmy strażnikami, żeby te emocje odczuli także odwiedzający – mówi Jolanta Białek, kierownik działu edukacji. – Każdy z przewodników, każdy z pracowników OMPiO będzie pokazywał, co jego porusza. Historie, które są dla niego bliskie, albo szczególnie wstrząsające, bo takich jest wiele. To jest główne założenie całego projektu – tłumaczy.
Pierwszy odcinek cyklu pod tytułem: „A to historia. Chcę Wam opowiedzieć…” zostanie opublikowany w najbliższy piątek, 22 maja, w południe. Będzie poświęcony ustawie zasadniczej.
– Zaczynamy od wyjątkowego miejsca, gdzie prezentujemy konstytucję. Zadajemy pytanie, po co nam konstytucja, dlaczego Konstytucja 3 Maja była tak ważna, co wnosiła, jakie ograniczenia dla Polaków były z nią związane. Bruno Wojtasik, który opowie o tym miejscu, zada pytanie, i będzie szukał odpowiedzi, czym dla niego jest konstytucja i czym konstytucja jest dla współczesnych Polaków. Myślę, że to ważne i dlatego od tego tematu właśnie zaczynamy – mówi Jolanta Białek.
Prezentowane obszary będą się zmieniały. Ewa Działowska zwróci uwagę na hak w karcerach, na którym wykonywano wyrok śmierci. Kolejny film przeniesie widzów w czasy II wojny światowej – Marek Maciągowski przedstawi walizkę, która znajduje się w obrębie ekspozycji getta kieleckiego, opowie o jej historii, a także o historii holokaustu w Kielcach.
Magda Trela pokaże oryginalną książkę kucharską z przepisami okupacyjnymi, ale też będzie się posiłkować cytatami z wypowiedzi dzieci, które przeżyły wojnę, głód i braki, jakie były w czasie okupacji niemieckiej. Z kolei Wojciech Wielgus przedstawi wykuty w ścianie piwnicy ekspozytor, prezentujący ludzi, którzy przebywali w więzieniu na Wzgórzu Zamkowym i prosto stąd poszli na śmierć – zostali zamordowani w Zgórsku i po latach odnalezieni w leśnych dołach śmierci.
Na wyprawę w czasie zabierze internautów Agnieszka Ziętal. Posłuży do tego eksponowany na wystawie wehikuł czasu, który odkryje Kielce jako miasto wielokulturowe.
Natomiast Artur Szlufik znów zejdzie do karcerów i przedstawi grypsy więźniarek, pisane na Wzgórzu Zamkowym w czasie II wojny światowej, a także później, kiedy więzienie było zapełnione Polakami walczącymi z reżimem komunistycznym.
Zwieńczeniem pierwszej części cyklu będzie szafa, będąca przejściem z codzienności okupacyjnej do konspiracji. O tym opowie Jolanta Białek.
Jak wyjaśnia Wojciech Wielgus – przewodni-edukator, materiały będą pojawiać się 1-2 razy w tygodniu.
– Planujemy 32 filmy, ale jeśli nowy format spodoba się widzom, powstaną kolejne odcinki. Liczymy na kontakt z naszymi widzami, czekamy na sygnały od państwa. Można się z nami kontaktować przez nasze media społecznościowe: proszę pisać, jeśli będą państwo mieli jakieś pytania lub prośby – mówi.
Filmy będą się pojawiać na internetowej stronie OMPiO oraz na jego fecebooku, a także od 1 czerwca na intagramie.