Wspólne badania naukowe, wymiana studencka, ale też poznawanie podstaw akupunktury oraz innych metod leczniczych tradycyjnej medycyny wschodniej – to korzyści, które zyska Uniwersytet Jana Kochanowskiego dzięki współpracy z Meiji University of Integrative Medicine w Kyoto.
Umowę w tej sprawie podpisał profesor Jacek Semaniak, rektor UJK. Dokument zostanie przesłany władzom japońskiej uczelni.
Inicjatorką kooperacji jest profesor Grażyna Nowak-Starz, prodziekan Collegium Medicum UJK do spraw kształcenia w dziedzinie nauk medycznych. Jak mówi, japoński uniwersytet w wielu aspektach jest zbliżony do kieleckiej uczelni.
– Posiada bardzo podobne wydziały, między innymi pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne. Są tam też wykładane elementy fizjoterapii oraz wychowania fizycznego. Będziemy mogli korzystać z doświadczeń japońskich – tłumaczy profesor Grażyna Nowak-Starz.
Jak dodaje, początek współpracy jest trudny z powodu koronawirusa, ale po wygaśnięciu epidemii studenci i pracownicy z Kielc odwiedzą Kyoto. Uniwersytet będzie zapraszał również żaków i kadrę naukową z Japonii. Tamtejszy uniwersytet kształci też w dziedzinie akupunktury. Profesor Grażyna Nowak-Starz ma nadzieję, że wiedzę na temat terapii igłami uda się wykorzystać również w Kielcach. Jak podkreśla, w Polsce tradycje stosowania akupunktury też są już długie.
Akupunkturą leczy w Kielcach Maria Matejko, doktor nauk medycznych. Jak mówi, ta metoda ma mnóstwo zalet, ale w naszym kraju jeszcze nie jest rozpowszechniona.
– Tradycyjna medycyna wschodnio-azjatycka, która w Polsce jest traktowana cały czas z przymrużeniem oka, jest ceniona na całym świecie. W Niemczech działa wiele klinik, które opierają się na ścisłej współpracy medycyny zachodu z medycyną wschodu. Dlatego myślę, że jest teraz bardzo dobry czas, żeby wprowadzać podstawy medycyny wschodniej do arsenału studiów lekarskich – twierdzi Maria Matejko.
Jak dodaje, akupunktura skutecznie stosowana jest w leczeniu wielu schorzeń. Pomaga między innymi na migreny i przewlekłe bóle, ale też działa w przypadku dolegliwości przewodu pokarmowego, w tym takich, z którymi współczesna medycyna ma problem, jak zespół jelita nadwrażliwego. Igły pomagają w przypadku schorzeń układu oddechowego, bardzo dobrze leczy się w ten sposób astmę. Akupunktura pomaga też w przypadku dolegliwości skórnych, alergicznych. Doskonale sprawdza się w łagodzeniu przewlekłego stresu i wypalenia zawodowego. Pomaga również w schorzeniach ginekologicznych.