Dziś jest Dzień Mycia Samochodów – najlepsza okazja w roku, by zatroszczyć się o lakier swojego auta.
A jak często go myć? Najprostsza odpowiedź brzmi – wówczas, kiedy jest taka potrzeba. Mycie jest podstawową czynnością pielęgnacyjną auta. Tylko jak często to robić – raz na tydzień, raz w miesiącu?
W Aktualnościach Dnia porozmawiamy o tym, czy mycie auta to przyjemność czy przykry obowiązek?
Czy właściciel auta czystego postrzegany jest lepiej niż przykurzonego? Czy brud na samochodzie mówi coś o właścicielu?
Zachęcamy do telefonicznego udziału: 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl.
*****
*****
Dziś jest wtorek, 19 maja, 140. dzień roku. Do końca roku pozostało 236.
Wschód słońca: 04:35
Zachód słońca: 20:29
Dzień trwa 15 godz. 53 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 48 min.
Imieniny obchodzą: Augustyn, Bernarda, Celestyn, Cyriaka, Dunstan, Iwo, Iwon, Iwona, Jan, Kryspin, Mikołaj, Pękosław, Pękosława, Piotr, Potencjana, Potencjanna, Pudencjana, Pudencjanna, Urban i Teofil.
*****
Przysłowie na dziś: „Kto sieje jęczmień na Urbana, będzie pił piwo z dzbana”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Dobrych Uczynków
Ogólnopolski Dzień Bliźniąt
Dzień Mycia Samochodów
*****
WTOREK, 19 MAJA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1505 r. – ĆMIELÓW (k/Ostrowca Św.) Podczas sejmu w Radomiu król Aleksander Jagiellończyk nadał prawa miejskie dla Ćmielowa: „Jakub Szydłowiecki, podskarbi wielki koronny, za przywilejem Aleksandra Jagiellończyka w 1505 r. na miasto wyniósł. Potwierdził to Zygmunt I w 1512 r., i licznemi swobodami obdarzał; wkrótce zaś potem do dóbr opatowskich przyłączone, wspólne z niemi koleje i losy podzielało”,
1794 r. – INSUREKCJA KOŚCIUSZKOWSKA: Kościuszko wyruszył z Połańca w pościg za Denisowem. Polskie oddziały przez Chmielnik dotarły do Sieczkowa,
1809 r. – do Sandomierza wkroczyli polscy żołnierze z armii Księstwa Warszawskiego,
1880 r. – w 400. rocznicę śmierci prochy Jana Długosza zostały przeniesione do nowo powstałej Krypty Zasłużonych na Skałce w Krakowie.
*****
WTOREK, 19 MAJA: W POLSCE
1905 r. – w Warszawie zdemaskowany podczas przygotowań do zamachu na generał-gubernatora warszawskiego Konstantina Maksymowicza bojowiec PPS Tadeusz Dzierzbicki rzucił bombą w agentów Ochrany, zabijając dwóch z nich i siebie oraz ciężko raniąc trzeciego. Ponadto ranne zostały 24 osoby, w tym jedna ciężko.
1915 r. – I WOJNA ŚWIATOWA: wycofujące się wojska rosyjskie wysadziły most kolejowy i drogowy Most Lwowski na Wisłoku w Rzeszowie,
1941 r. – II WOJNA ŚWIATOWA: pancernik „Bismarck” wypłynął z Gdyni w swój pierwszy rejs bojowy,
1983 r. – na warszawskich Powązkach został pochowany Grzegorz Przemyk.
*****
WTOREK, 19 MAJA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
12:00 – Konferencja prasowa z udziałem ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego nt. „Organizacja egzaminów zewnętrznych oraz rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.”
13:00 – Briefing prasowy wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego – prezentacja działań w obszarze współpracy humanitarnej i rozwojowej na rzecz walki z pandemią koronawirusa, obejmujących m. in. wsparcie dla państw Partnerstwa Wschodniego, Afryki i Bliskiego Wschodu, a także wybranych krajów europejskich.
14:00 – Spotkanie przedstawicieli klubów i kół parlamentarnych w formule okrągłego stołu, poświęcone pracom nad ustawą o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego.