Problemy osobiste i rodzinne nie są przeszkodą na drodze świętości i szczęścia. Nie były nią również dla młodego Karola Wojtyły. Trudności, nawet największe, są próbą dojrzałości i wiary – powiedział papież Franciszek w przesłaniu do młodzieży krakowskiej z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II.
Zaznaczył, że był on niezwykłym darem Boga dla Kościoła i dla Polski. „Jego ziemska pielgrzymka, która rozpoczęła się 18 maja 1920 r. w Wadowicach i zakończyła się przed piętnastu laty w Rzymie, była przepełniona zachwytem wobec życia, nad tajemnicą Boga, świata i człowieka” – powiedział papież Franciszek.
Zwrócił uwagę, że w świetle miłosiernej miłości Boga Jan Paweł II potrafił ukazać niepowtarzalność i piękno powołania kobiet i mężczyzn, rozumiał potrzeby dzieci, młodzieży i dorosłych, mając na uwadze także uwarunkowania kulturowe i społeczne.
„Także i Wy dzisiaj możecie tego doświadczyć, poznając jego życie i nauczanie, dostępne dla wszystkich także dzięki internetowi” – powiedział papież Franciszek. Dodał, że młodzi mogą również znaleźć tam „niezawodny punkt odniesienia w poszukiwaniu konkretnych rozwiązań dla trudności i wyzwań, z jakimi rodziny muszą się mierzyć w dzisiejszych czasach”.
Podkreślił, że problemy osobiste i rodzinne nie są przeszkodą na drodze świętości i szczęścia.
„Nie były nią również dla młodego Karola Wojtyły, który jako chłopiec musiał zmierzyć się z utratą matki, brata i ojca. Jako student doświadczył okrucieństwa nazizmu, który odebrał mu wielu przyjaciół. Po wojnie, jako ksiądz i biskup, musiał stawić czoła ateistycznemu komunizmowi” – zwrócił uwagę papież Franciszek.
Zaznaczył, że „trudności, nawet największe, są próbą dojrzałości i wiary”.
„Z próby tej wychodzi się zwycięsko tylko wtedy, gdy czerpie się z mocy Chrystusa, który dla nas umarł i zmartwychwstał. Jan Paweł II przypominał o tym całemu Kościołowi już od swojej pierwszej encykliki, +Redemptor hominis+, w której pisał: +Człowiek, który chce zrozumieć siebie do końca (…), musi ze swoim niepokojem, niepewnością, a także słabością i grzesznością, ze swoim życiem i śmiercią, przybliżyć się do Chrystusa. Musi niejako w Niego wejść z sobą samym+” – powiedział papież.
Wyraził nadzieję, że „obchody stulecia urodzin św. Jana Pawła II wzbudzą w młodych pragnienie odważnego podążania za Jezusem, który jest +Panem ryzyka+, jest Panem wychodzenia zawsze +poza+”.
„Pan, jak w dniu Pięćdziesiątnicy, chce dokonać jednego z największych cudów, jakiego możemy doświadczyć: sprawić, aby twoje ręce, moje ręce, nasze ręce przekształciły się w znaki pojednania, komunii, tworzenia. Pragnie On twoich rąk, chłopcze, dziewczyno, pragnie twoich rąk, aby nadal budować dzisiejszy świat” – powiedział papież Franciszek.