W kościele garnizonowym w Kielcach odbyła się msza święta dziękczynna za pontyfikat papieża Jana Pawła II. 18 maja przypada bowiem setna rocznica urodzin Karola Wojtyły.
Z tej okazji dzisiaj we wszystkich kościołach zostanie odczytany list polskich biskupów dotyczący świętego Polaka.
Plenerowa msza święta miała wyjątkową oprawę. W trakcie uroczystości wierni mogli usłyszeć ulubione utwory świętego Polaka takie jak „Barka” oraz „Góralu, czy ci nie żal”. Nabożeństwu przewodniczył ksiądz Stanisław Słowik, który w trakcie kazania odniósł się do słów Jana Pawła II, wypowiedzianych prawie 30 lat temu w Masłowie.
– W rozważaniu na kieleckiej ziemi Jan Paweł II zatrzymał się w szczególny sposób nad 4. przykazaniem. I tak mówił: Odkupienie świata dokonuje się naprzód przez rodzinę. Nowe przymierze łączy się ze starym na gruncie tego przykazania, które uwydatnia świętość rodziny oraz odpowiadającej jej powinności. Czcij ojca swego i matkę swoją – powiedział.
Poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości przypomniał, że rok 2020 został ogłoszony przez Sejm rokiem Jana Pawła II.
– Dla nas to wielka radość, że znamy świętego. Zdecydowana większość Polaków była osobiście zasłuchana i zapatrzona w jego postać – powiedział parlamentarzysta.
„Otwórzcie drzwi Chrystusowi” – to jeden z cytatów papieża, które najczęściej wspomina senator PiS Krzysztof Słoń.
– On twierdził, że Polska jest szansą dla Europy, a Polacy to naród, który stojąc od wieków na straży wiary, jest przykładem dla innych państw – powiedział.
Wśród osób, które wzięły udział w nabożeństwie był także wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.
– Jana Pawła II na trwale mam zapisanego w sercu. To bardzo miłe, że o tym wielkim Polaku pamięta nie tylko wojewoda, parlamentarzyści, a także kielczanie, którzy dziś zgromadzili się w kościołach – powiedział Zbigniew Koniusz.
Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego podkreślił, że w swoim życiu kieruje się mądrościami przekazanymi przez Jana Pawła II.
– Jeżeli chodzi o cytat, który najbardziej utkwił mi w pamięci to ten związany z Westerplatte, który w 1987 roku skierował do młodych ludzi. Brzmiał on tak: „Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować” – powiedział przewodniczący.
W uroczystości wzięli udział także przedstawiciele miasta, służb mundurowych policji, wojska, straży pożarnej i straży miejskiej.
Kielczanie, którzy zgromadzili się przed świątynią mówili, że są dumni z faktu, że mieli papieża Polaka.
– Podziwiam, że tyle zrobił dla chrześcijaństwa i nas Polaków. Mieliśmy wspaniałego papieża – zapewniała jedna z uczestniczek mszy.
Obok kościoła na czas nabożeństwa stanął także zabytkowy papamobile, kopia pojazdu, którym jeździł Jan Paweł II podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski.