Ma wzbudzać rozwój dziecka, zachęcać do kreatywności i samodzielnego myślenia, a przede wszystkim być bezpieczna. Między innymi takie wymagania ma spełniać przedmiot, który powalczy w konkursie pod hasłem „Zabawka przyjazna dziecku”. Po raz 11 jego organizatorem jest Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.
Renata Pronobis – komisarz konkursu wyjaśnia, że powstał on jako odpowiedź na bylejakość zabawek sprowadzanych do Polski najczęściej z Chin, które przed kilkunastoma laty zdominowały półki sklepowe.
– Rodzice szukali fajnych, mądrych zabawek, których brakowało na rynku. Teraz na szczęście ta sytuacja zmienia się, choć wciąż jeszcze nie zaspokajają wszystkich potrzeb – wyjaśnia.
Konkurs Muzeum Zabawek i Zabawy ma zachęcić twórców do poszukiwania oryginalnych, ciekawych rozwiązań. Jak podkreśla Renata Pronobis, nie brakowało takich w ostatnich latach.
– W IX edycji konkursu pierwsze miejsce w kategorii zabawka artystyczna prototyp zajęła zabawka „Górnik i Baba”. Jej twórcą był Andrzej Klisz – bardzo pozytywny człowiek. Jest on ściśle związany z fundacją „Być razem”, wspierającą firmy, które zajmują się ludźmi wykluczonymi, niemającymi pracy. I właśnie te zabawki są wytwarzane przez takie właśnie osoby – wyjaśnia.
Do produkcji została też wdrożona zabawka o nazwie „Chodniczek Cars”, która zdobyła drugą nagrodę w V edycji konkursu w kategorii zabawka artystyczna. Jej twórcami są Joanna Czop i Joanna Rusin – absolwentki łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.
– Jest to dywanik z filcu, w którym są powycinane samochodziki w różnych kolorach. Sama plansza jest biała. Wyciągając autka jednego koloru i wkładając inne, dzieci mogą ten dywanik ułożyć po swojemu. To pozwala dziecku na rozwój wyobraźni oraz poprawia sprawność manualną – wyjaśnia.
Teraz organizatorzy czekają na kolejne pomysły. Zgodnie z regulaminem w konkursie mogą wziąć udział pełnoletnie osoby, w szczególności artyści, projektanci lub studia projektowe, studenci kierunków plastycznych wyższych uczelni. Prace wraz z kartą zgłoszenia można przesyłać do 30 października 2020 roku pod adres Muzeum Zabawek i Zabawy. Szczegóły na stronie internetowej instytucji.
Profesjonalne jury oceni zgłoszone prace w trzech kategoriach: zabawki wdrożone do produkcji, zabawki ludowe i zabawki artystyczne prototypy. Na zwycięzców czeka pula nagród w wysokości 11 tys. zł. O jej podziale zdecydują jurorzy. Renata Pronobis podkreśla, że nie tylko nagroda finansowa jest zachętą.
– Sam konkurs to już marka. Każdy, kto weźmie udział w konkursie i zdobędzie nagrodę główną, ma prawo posługiwać się naszym logo – zaznacza.
Laureatów poznamy na początku grudnia.