Film pod hasłem „Czekamy na Was!”, nakręcony przez Park Etnograficzny w Tokarni, znalazł się w gronie pięciu laureatów konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej. Tymczasem skansen przygotowuje się do otwarcia dla zwiedzających.
Jarosław Karyś, zastępca dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej wyjaśnia, że placówka z entuzjazmem podjęła inicjatywę wymyśloną przez Polską Organizację Turystyczną.
– Chcieliśmy zachęcić do odwiedzania Parku Etnograficznego. Nagraliśmy filmik, właściwie kolaż różnych scen, związanych ze skansenem w Tokarni, zachęcający gości, by go odwiedzili. Ten filmik został uznany za jeden z najlepszych, z czego jesteśmy bardzo dumni. Chciałbym podziękować wszystkim uczestniczącym w tym nagraniu pracownikom, ale i ekipie, która ten spot nagrała. Będzie to dla nas, mam nadzieję, duża reklama – wyjaśnia.
Polska Organizacja Turystyczna zorganizowała konkurs „Czekamy na Was!” na przełomie kwietnia i maja. Stanowi on kontynuację oddolnych kampanii branżowych, jak #Lubelskiepoczeka czy #MiastoPoczeka, które informowały turystów, że miasta i regiony zaczekają na turystów aż do momentu, gdy podróżowanie będzie bezpieczne. Polskiej Organizacji Turystycznej zależało, by wesprzeć także produkty turystyczne.
Spośród nadesłanych filmików, organizatorzy nagrodzili pięć produkcji: wsi Istebna położnej w województwie śląskim, gdańskiego Hevelianum, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Mleka w Grajowie oraz Parku Etnograficznego w Tokarni.
Nagrodą w konkursie jest kampania promocyjna obejmująca prezentację nagrodzonych filmików na profilach mediów społecznościowych Polskiej Organizacji Turystycznej (Facebook, Instagram, Linkedin i Twitter) oraz w serwisach www.polska.travel, www.pot.gov.pl. W późniejszym etapie filmy będą również promowane na rynkach zagranicznych, na których obecna jest Polska Organizacja Turystyczna.
Skansen w Tokarni przypomina się turystom, ale też przygotowuje do otwarcia, które, jak mówi Jarosław Karyś, powinno nastąpić w przyszłym tygodniu.
– Wstępne badania przeprowadził już sanepid. Jako jeden z nielicznych parków etnograficznych mamy własne ujęcie wody. Jeśli te badania będą pozytywne, i jeżeli nie będzie żadnych zastrzeżeń, to myślę, że już na początku przyszłego tygodnia lub w połowie, będziemy mogli otworzyć skansen w Tokarni – mówi.
Jarosław Karyś dodaje, że zwiedzanie będzie wyglądało inaczej niż dotychczas. Wyłączone zostaną obiekty, które będzie można zobaczyć tylko z zewnątrz, podczas spaceru po skansenie. W związku z ograniczeniem, zmniejszona będzie cena biletu. Bilet normalny będzie kosztował 10 złotych, a ulgowy 5 złotych.