Program „Czyste Powietrze” od połowy maja będzie uproszczony. Osoby, które chcą wymienić piece i zastosować inne rozwiązania w trosce o środowisko wypełnią mniej skomplikowane wnioski, a czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu dotacji skróci się trzykrotnie.
– 15 maja wprowadzamy zmiany w obsłudze programu „Czyste Powietrze” – poinformował Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki i Gospodarki Wodnej w Kielcach.
Obecnie okres rozpatrywania wniosków to 90 dni roboczych. Skrócimy go do 30 dni kalendarzowych, nie roboczych – przybliża.
Zmiana dotyczyć będzie także dokumentacji. Wnioski zostaną uproszczone i będą składać się nie z 17, lecz z 9 stron. Więcej osób zostanie też objętych wsparciem. O dotacje mogą starać się osoby, które już zakończyły inwestycje, nawet pół roku temu. Dotychczas o pieniądze mogli starać się wyłącznie mieszkańcy planujący i rozpoczynający termomodernizację.
Wiceminister sportu Anna Krupka powiedziała, że rząd inwestuje w czystość środowiska naturalnego, a tym samym w zdrowie i jakość życia Polaków.
– Nie szczędzimy środków ani działań w czyste powietrze, tym bardziej, że Ministerstwo Zdrowia szacuje, że rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera 40 tys. osób – podkreślała.
Poseł Agata Wojtyszek chwaliła kielecką instytucję realizującą program „Czyste powietrze”, bo przoduje w kraju pod względem jego realizacji. Zwróciła też uwagę na to, że uproszczenie wniosków oznacza wyjście naprzeciw oczekiwaniom beneficjentów.
– Bardzo się cieszę, że możemy informować naszą społeczność o przyspieszeniu rozpatrywania wniosków.
Poseł Andrzej Kryj powiedział, że starając się o dotację w ramach „Czystego powietrza”, można jednocześnie aplikować w programie „Mój Prąd”.
– Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom społecznym. Jako parlamentarzyści słuchaliśmy uwag mieszkańców, którzy narzekali na procedury. Interwencje w ministerstwie poskutkowały ułatwieniem pozyskania pieniędzy – mówił.
Senator Krzysztof Słoń przyznał, że planowane zmiany pozwolą w sezonie wykonać jeszcze więcej prac związanych z termomodernizacją, czy wymianą starych źródeł ciepła.
– Te zmiany można zawrzeć w trzech „b”: bardziej dostępny, bardziej powszechny, bardziej skuteczny. Program „Czyste Powietrze” właśnie taki się stanie – akcentował.
W tej chwili w województwie świętokrzyskim podpisano umowy na realizację 8 200 wniosków na kwotę ponad 130 mln zł.