Mimo łagodzenia obostrzeń, nadal zabronione jest korzystanie z placów zabaw oraz otwartych stref aktywności. Policja przypomina, że korzystanie z urządzeń jest niedozwolone, ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa.
Maciej Ślusarczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach mówi, że obostrzenia, związane ze stanem epidemii w ostatnim czasie ulegają pewnym łagodzeniom. – Musimy jednak pamiętać o pozostałych ograniczeniach, związanych chociażby z przemieszczaniem się. Pamiętajmy o zasłanianiu nosa i ust w przestrzeni publicznej oraz o tym, że place zabaw oraz zewnętrzne siłownie pozostają zamknięte do odwołania. Kontrolują to policjanci – zaznacza.
Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc dodaje, że Polacy od 20 kwietnia mogą przemieszać się po lasach, parkach oraz rezerwatach. Te tereny zostały otwarte dla także kielczan.
– Jednocześnie rząd nie zdecydował się na zdjęcie restrykcji dotyczących korzystania z placów zabaw czy siłowni zewnętrznych. Takie obiekty, które znajdują się na terenie Kielc są niedostępne dla mieszkańców, o czym informują specjalne tablice – dodaje.
Anna Tłuszcz, prezes Kieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej przyznaje, że na zarządzanym przez nią terenie jeszcze przed ogłoszeniem stanu epidemii, przy strefach aktywności oraz placach zabaw zostały rozwieszone komunikaty, w których mieszkańcy byli proszeni o niekorzystanie z obiektów.
– Wiem, że ludzie się do tego zastosowali. Żaden z kierowników administracji nie zgłaszał, aby dochodziło do naruszenia zakazu. Myślę, że kielczanie są zdyscyplinowani – dodaje.
Sławomir Kopacz, wójt Bielin informuje, że na terenie gminy jest wiele stref aktywności i placów zabaw, które były realizowane m.in. dzięki wsparciu rządu oraz Unii Europejskiej. Obecnie nie mogą być jednak udostępnione dla mieszkańców.
Jak dodaje, w odpowiednim reżimie sanitarnym zostały otwarte boiska, które są zlokalizowane na terenie gminy.
– Są określone godziny ich użytkowania oraz zostały wyznaczone osoby, które są za nie odpowiedzialne. Ponadto w jednym czasie może przebywać tam 6 osób. Oczywiście klamki i wejścia są dezynfekowane – zaznacza wójt.
– Żyjemy w nowej rzeczywistości. Myślę, że wielu rodzicom może zacząć już brakować pomysłów jak zorganizować dzieciom czas – mówi Anna Hajdukiewicz, dyrektor Miejskiego Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Kielcach.
Szefowa instytucji zauważa, że skoro nie możemy spędzić czasu z dziećmi na placach zabaw, możemy ciekawie zorganizować im czas w domu. Z pomocą przychodzi strona internetowa miejskiego zespołu poradni, gdzie codziennie pojawiają się nowe propozycje zadań.
– Możemy wspólnie tworzyć plakaty lub robić gimnastykę mózgu – to propozycje od pedagogów. Z kolei logopedzi proponują najróżniejsze zabawy z samogłoskami oraz szumiące wierszyki – dodaje.
Ostatni weekend pokazał, że mieszkańcy regionu na spacery wybierają znane miejsca, takie jak kielecki Telegraf oraz Stadion Leśny. Jeżeli mamy ochotę spędzić czas na świeżym powietrzu, możemy wybrać się na rzadziej uczęszczane szlaki. Przewodnik Grzegorz Niedbała informuje, że w regionie jest ich wiele. Są dostosowane zarówno dla osób, które lubią dłuższe, jak i krótsze spacery. Jedną z propozycji jest wyprawa na Siniewską Górę, która znajduje się w Paśmie Oblęgorskim.
– To niedługi spacer. Można go rozpocząć od parkingu i wieży widokowej, gdzie przy ładnej pogodzie można podziwiać rozległą panoramę Gór Świętokrzyskich – od Łysicy po Chęciny – zauważa. Przewodnik dodaje, że na tę przechadzkę można wybrać się nawet z dziećmi i wózkiem.
Inną ciekawą propozycją jest wyprawa na Górę Rzepkę, która znajduje się w gminie Chęciny.
– Z niej także są piękne widoki. Będąc tam mamy inne spojrzenie na zamek w Chęcinach. Gdy jedziemy od strony Kielc czy Krakowa widzimy trzy wieże. Gdy schodzimy z Rzepki, dostrzeżemy jedną lub dwie. Zdarzyło się, że turyści zastanawiali się gdzie są – dodaje.
Ponadto można wybrać się na spacer dookoła zalewu w Wilkowie lub Kaniowie w powiecie kieleckim.