Izba muzealna poświęcona „Panu Wołodyjowskiemu” w chęcińskiej Niemczówce jest już gotowa. Turyści zobaczą w niej zdjęcia z planu filmowego, które zrobiono w Chęcinach, ale też odciski palców znanych aktorów, grających w obrazie Jerzego Hoffmana. Otwarcie nowej atrakcji turystycznej odbędzie się maju.
– To będzie dla nas duże wydarzenie w gminie i bardzo chcielibyśmy połączyć je z inauguracją sezonu turystycznego i otwarciem innych chęcińskich atrakcji, zwłaszcza Zamku Królewskiego – mówi Robert Jaworski, burmistrz Chęcin.
Zaznacza, że według prognoz, w najbliższym czasie pogoda nie będzie najlepsza, co również determinuje tę decyzję. Atrakcje będą jednak dostępne dla zwiedzających jeszcze w maju, jeśli sytuacja epidemiczna w kraju nie ulegnie pogorszeniu.
Muzealna Izba „Pana Wołodyjowskiego” powstała w piwnicach zabytkowej kamienicy „Niemczówka”. Wnętrza piwnic zostały odświeżone, a ich aranżacja przemyślana w taki sposób, aby zachować klimat szesnastowiecznej kamienicy.
– Izbę podzieliliśmy na trzy części – mówi burmistrz. – Jedna z nich nazywa się „Dwa zamki w Chęcinach”. Pokazaliśmy w niej makietę Zamku Królewskiego, a także zdjęcie atrapy wybudowanej na potrzeby filmu – mówi Robert Jaworski.
Druga część nawiązuje do realizacji filmu w miasteczku i nazywa się „W filmowym kadrze”, a trzecia do jubileuszu 50-lecia ekranizacji „Pana Wołodyjowskiego” i wizyt pierwszoplanowych aktorów, które miały miejsce w ubiegłym roku. Nazywa się „Utrwalone wspomnienia” i prezentuje pamiątki związane aktorami, między innymi autografy, odciski palców, ale też wypowiedź reżysera filmu Jerzego Hoffmana skierowaną do zwiedzających. Ponadto nowa atrakcja pozwoli zapoznać się z replikami strojów głównych postaci z filmu, ale też podziwiać bogatą wystawę zdjęć zrobionych przez mieszkańców Chęcin i turystów w czasie kręcenia „Pana Wołodyjowskiego”.
„Pan Wołodyjowski” to ostatnia część „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, ale została zekranizowana jako pierwsza. Film w reżyserii Jerzego Hoffmana pojawił się w kinach 8 marca 1969 roku. Wiele ujęć nakręcono właśnie w Chęcinach. Tam też została zbudowana atrapa zamku z Kamieńca Podolskiego. W Chęcinach powstały między innymi wszystkie masowe sceny, ale też scena śmierci pana Michała, którego grał Tadeusz Łomnicki.