Tłok na targowisku w Ostrowcu Św., problemy z rejestracją w Miejskim Urzędzie Pracy w Kielcach, ale też uciążliwe samochody ciężarowe – to niektóre interwencje, z którymi Państwo zgłaszali się do Radia Kielce w minionym tygodniu.
Sytuację na ostrowieckim targowisku monitorujemy drugi tydzień. Alarmowali Państwo, że stragany odwiedza mnóstwo osób, przepełnione są parkingi przed targowiskiem, a ludzie nie zachowują odpowiednich odległości.
Mariusz Kosiarz, dyrektor Targowiska Miejskiego w Ostrowcu Św. informował wtedy, że liczba odwiedzających była zgodna z zapisami w rządowym rozporządzeniu. Żeby zapobiec gromadzeniu się ludzi w jednym miejscu, do handlu został wykorzystany parking w sąsiedztwie firmy Signal.
– Dla handlujących utworzymy duży parking kosztem samochodów i kosztem wpływów z opłaty. Robimy to po to, aby jeszcze bardziej uprzestrzennić teren, który ma prawie 5 hektarów – informuje Mariusz Kosiarz.
W szczytowym momencie na targowisku przebywało nawet 1700 osób. W ostatnią sobotę ruch w dalszym ciągu był duży, choć kupcy zgodnie oceniali, że ruch wcześniej bywał znacznie większy.
Po Państwa niepokojących sygnałach podjęliśmy także interwencję w Miejskim Urzędzie Pracy w Kielcach. Jeden ze słuchaczy, który opuścił zakład karny i chciał zdobyć status bezrobotnego skarżył się na długi okres oczekiwania na decyzję.
Zbigniew Brzeziński z Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach odpowiedział, że epidemia faktycznie wydłużyła proces rejestracji. Wcześniej sprawy były załatwiane „od ręki”, a teraz, jeżeli ktoś składa dokumenty do skrzynki podawczej w MUP, czas oczekiwania wynosi do 30 dni. Jak wyjaśniał, po złożeniu wniosku, dokumenty przez dwa dni leżą w kwarantannie i czekają na podjęcie ich przez pracownika. Później następuje ich weryfikacja.
– Dopiero po ich sprawdzeniu podejmowana jest decyzja o przyznaniu statusu osoby bezrobotnej z prawem do zasiłku lub bez tego prawa, z ubezpieczeniem zdrowotnym lub bez niego – dodaje.
Zbigniew Brzeziński zachęcał także do korzystania z rejestracji za pośrednictwem Internetu. Takie działanie przyspiesza proces ubiegania się o status bezrobotnego.
W ubiegłym tygodniu odebraliśmy telefon dotyczący samochodów ciężarowych przejeżdżających przez miejscowość Kowala. Tą sprawą zajmuje się jeden z naszych reporterów i wkrótce poinformujemy Państwa o wynikach interwencji.
Telefon interwencyjny Radia Kielce działa od marca. Pod numerem 502 020 025 czekamy na telefony dotyczące wszelkich sytuacji, które są dla Państwa niepokojące. Naszym zamierzeniem jest, aby Radio Kielce było pierwszym wyborem dla szukających pomocy lub mających istotne informacje, którymi chcą się z nami podzielić. W każdy poniedziałek będziemy prezentować najciekawsze interwencje, które do nas zgłaszano.