Pierwsza uprawa konopi włóknistych powstaje w gminie Opatów. To nadal nie są zbyt popularne rośliny, ich wszechstronne zastosowanie chce propagować Damian Szczygieł.
Zdecydował się na rozpoczęcie uprawy, bo wierzy, że konopie mają przyszłość, ich dobroczynne działanie znane było nawet 100 lat temu. W maju rozpoczyna się sianie konopi włóknistych, które nie mają właściwości psychogennych.
Mieszkaniec gminy Opatów informuje, że branża konopna w Polsce dopiero się rozwija i przewiduje, że do 2030 roku będzie już dobrze rozbudowana. Uprawa konopi włóknistych daje możliwości w wielu branżach. Damian Szczygieł przede wszystkim chce pozyskać olejki eteryczne i nasiona.
– Nasiona chcę przetworzyć i sprzedać branżom: kosmetycznej czy farmaceutycznej – informuje. Ziarna można także wykorzystać do wyprodukowania oleju konopnego, zawierającego kwasy omega-6. Ten produkt z kolei można wykorzystać do produkcji kosmetyków – dodaje Damian Szczygieł.
Pierwsza uprawa konopi włóknistych na terenie powiatu opatowskiego powstanie w Tomaszowie oraz w Czernikowie Opatowskim na ok. 2 hektarach. Damian Szczygieł mówi, że konopie wzbudzają ciekawość innych rolników. Część z nich będzie przyglądała się siewowi, zadeklarowała także pomoc w zbiorze. Wszystko po to, aby przyjrzeć się tej, jeszcze egzotycznej w tej części regionu, uprawie.
Zbiór konopi odbywa się na przełomie września i października. Jest zazwyczaj ręczny, choć istnieją specjalnie przerobione kombajny, które można wypożyczać, ale to już dodatkowy koszt. Z konopi włóknistych można wytworzyć 5 tys. różnych produktów, m.in. olejki, ale także papier, plastik czy beton.
Uprawa musi być poprzedzona odpowiednią zgodą. Najpierw rolnik do końca roku informuje o zamiarze posiania rośliny właściwą gminę. Ta z kolei przesyła dane do urzędu marszałkowskiego. O powierzchni upraw decyduje sejmik województwa. Następnie gmina, na wniosek rolnika, wydaje odpowiednie zezwolenie. Rolnik musi także dostarczyć informację o tym, czy sam przetworzy konopie, czy będzie miał zakontraktowany odbiór. Niezbędny jest także dowód zakupu nasion oraz ich certyfikat.
Koszt zakupu 25-kilogramowego worka certyfikowanych nasion konopi to ok. 1000 złotych. Na posianie 1 hektara starczy od 10 do 15 kg. Z dobrej uprawy rolnik jest w stanie pozyskać 800 kg nasion z 1 hektara, z kolei 1 kg kosztuje ok. 5 złotych. Ponadto z 1 hektara można pozyskać biomasę od 300 do 500 kg i to jest zysk ok. 10 tys. zł.
Konopie włókniste są roślinami mało wymagającymi, wyrastają na każdym typie ziemi, także na terenach rekultywowanych.