Jeden z twórców Konstytucji 3 Maja – Stanisław Małachowski związany był ściśle z obecnym regionem świętokrzyskim. Marszałek Sejmu Czteroletniego mieszkał w rodzinnym majątku w Końskich i stąd właśnie wyjeżdżał na obrady. Inicjały jego ojca – Kanclerza Jana Małachowskiego widnieją nawet w herbie miasta.
Wieś Końskie w XVII wieku przeszła w posiadanie Małachowskich. W XVIII wieku Jan Małachowski, który piastował jeden z najważniejszych urzędów centralnych – Kanclerza Wielkiego Koronnego, najpierw uzyskał dla Końskich przywilej królewski na jarmarki, a potem przywilej lokacyjny. Jak podkreśla burmistrz Krzysztof Obratański, to właśnie Małachowski w 1748 uzyskał prawa miejskie dla Końskich.
– Małachowscy ponownie założyli miasto, uzyskali dla niego prawa miejskie. Właśnie tu utworzyli centrum swojego majątku. Tutaj mieszkali, rodzili się i wychowywali – przypomina burmistrz.
Małachowscy zostawili po sobie wiele wyjątkowych budowli. Po uzyskaniu praw miejskich, Jan Małachowski w obecnym parku rozpoczął budowę swojej rezydencji, której pierwowzorem był pałac w Pilnitz pod Dreznem. Sprowadził na Ziemię Konecką wykwalifikowanych rzemieślników, uruchomił fabrykę broni i produkcję powozów. Jak dodaje Krzysztof Obratański, z Końskimi związany jest także syn Jana – Stanisław Małachowski – marszałek Sejmu Czteroletniego, twórca Konstytucji 3 Maja.
– Tu mieszkał i stąd wyjeżdżał na obrady. Miasto jest bezpośrednio związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja – mówi burmistrz.
W międzywojniu, jedna z ulic Końskich nosiła imię Małachowskich (obecnie 1-Maja). Później na długo nazwisko to zniknęło z przestrzeni publicznej. W 2014 rondo przy ul. Kieleckiej zyskało im. Jana Małachowskiego, również wtedy przemianowano nazwę koneckiego parku na Park Miejski im. Małachowskich.