Stowarzyszenie historyczne „Pasja”, które poszukiwało zakopanych w Sielpi karabinów z okresu powstania styczniowego, podsumowało swoją kilkumiesięczną akcję. Skrzyń z bronią nie odkryto, ale natrafiono na wiele cennych przedmiotów.
Ostatnie poszukiwania na terenie Sielpi odbyły się tydzień przed wybuchem pandemii. Znaleziono wtedy kolejny element broni – kurek odpalający ładunek prochowy. Pasjonaci historii szukali skrzyń z belgijskimi sztucerami. Rozpisywała się o nich prasa z lat 30. XX wieku.
Jak mówi Radosław Nowek, koordynator poszukiwań, skrzyń nie udało się znaleźć, ponieważ – prawdopodobnie – ktoś wcześniej je wykopał.
– Znaleźliśmy kolejny element broni. Potwierdza się więc hipoteza, że ktoś tę broń wyciągnął wcześniej. Nie wiemy kiedy, ale jeżeli znajdujemy tylko części karabinów, to możemy przypuszczać, że właśnie w latach 30. nastąpiło podjęcie depozytu. Któraś ze skrzyń była na tyle uszkodzona, że broń uległa zniszczeniu – mówi poszukiwacz.
Jak dodaje Radosław Nowek oprócz elementów broni, znaleziono w tym miejscu wiele drobnych artefaktów i ciekawy emblemat.
– Jest to orzeł carski dwugłowy prawdopodobnie z czapki leśniczego lub urzędnika. Jeszcze jest w trakcie identyfikacji. Poza tym guziczki i kule muszkietowe, które również potwierdzają, że w tym miejscu znajdował się składzik broni – dodaje.
Znaleziska najprawdopodobniej zobaczymy na wystawie podsumowującej poszukiwania na terenie Muzeum Zagłębia Staropolskiego.
Pretekstem do poszukiwań był artykuł zatytułowany „Rezultat poszukiwania broni powstańców zakopanej w Sielpi” napisany przez Józefa Sykulskiego w 1930 roku. Dowiadujemy się z niego, że w Sielpi znajduje się osiem pak sztucerów belgijskich zakopanych w 1864 roku. Wiadomo również, że w 1930 roku prowadzone były prace wykopaliskowe, ale nic nie odnaleziono.
Spis znalezisk z terenu Muzeum w Sielpi, odnalezione podczas badań terenowych. Poszukiwania z dn. 25.10.2019, 22.02.2020, 27.02.2020, 03.03.2020.
1. Zamek karabinu – zdjęcie przodu przed konserwacją
2. Zamek karabinu – zdjęcie tyłu przed konserwacją
3. Gwoździe po wstępnej autolizie konserwacyjnej
4. Element kandelabra, pokrętło lampy naftowej, plomba ołowiana, ćwiek mosiężny.
5. Okucie z mosiądzu z ornamentem
6. Zamek karabinu przód – po pierwszej konserwacji 7. Okucie sakwy skórzanej 8. Drobne elementy mosiężne- okucie skrzynki, pudełeczko na krem lub maść, uchwyt drzwiczek, 9. Carski orzeł czapkowy urzędnika państwowego 10.Blachy kciukowe – elementy broni XVIII-XIX wiecznej, mniejszy od pistoletu, większy karabinowy. Wyraźne oznaczenia króla pruskiego Fryderyka.
11.Guziki, w tym kilkanaście tzw. groszków z niemieckich mundurów II WŚ.
12.Monety
13. Posrebrzany element w formie bransolety z napisem suvenir 14.Drobne elementy z mosiądzu 15.Kule karabinowe, oraz ołów do wytopu kul 16.
14.Drobne elementy z mosiądzu
15.Kule karabinowe, oraz ołów do wytopu kul
16. Klamerki, naparstek, skałka do broni muszkietowej
17. Pieczęć z wytłoczonym bykiem