Pigoły, gomółki z Kowali, wątróbka po żydowsku, chrzanica, czy nalewka miodowa – przepisy między innymi na te regionalne smakołyki znalazły się w książce kulinarnej online „Świętokrzyskie Smaki”, którą specjalnie na tegoroczną majówkę przygotowało Muzeum Wsi Kieleckiej.
W minionych latach majówka oznaczała wielką inaugurację sezonu turystycznego w skansenie w Tokarni – mówi Beata Ryń, rzecznik muzeum.
– Otwieraliśmy sezon imprezą „Świętokrzyski Festiwal Smaków” i to rzeczywiście była ulubiona impreza mieszkańców województwa świętokrzyskiego, ale także gości, którzy do nas przyjeżdżali nawet z zagranicy. Ale nie dziwi nas to, bo można było spotkać kilkuset wystawców z przepysznymi potrawami, również z produktem lokalnym, takim jak sery, miody. Było przepysznie i tym się charakteryzował festiwal smaków. Były konkursy kulinarne, na „pierogożercę”, do tego dużo śpiewu, fantastycznej zabawy, ale przede wszystkim to było święto świętokrzyskich kulinariów – zaznacza.
Ponieważ Park Etnograficzny w Tokarni jest jeszcze zamknięty z powodu epidemii koronawirusa, w tym roku takie spotkanie nie jest możliwe. W zamian pracownicy muzeum przygotowali książkę kulinarną online „Świętokrzyskie smaki”. Zebrali przepisy na unikatowe potrawy, które przez minione lata były przesyłane na konkursy kulinarne. Część z nich realizowana była podczas warsztatów, niektóre pochodzą z opracowań naukowych i etnograficznych, które ukazały się nakładem Muzeum Wsi Kieleckiej. W książce znajdują się także ciekawostki na temat historii świętokrzyskiej kuchni.
Beata Ryń przyznaje, że ta publikacja może też zmienić sposób myślenia o świętokrzyskiej kuchni.
– Zwykle jest ona bardzo źle odbierana przez osoby, które jej nie znają, spoza regionu. Mówi się, że to była biedna kuchnia, oparta głównie na kapuście, ziemniaku i kaszy. Jest to nieprawdą. My w tej książce usiłujemy pokazać, że była to też kuchnia niesamowicie wykwintna – zdradza.
Do wydawnictwa zostało dołączonych sześć filmów instruktażowych, na których mistrzowie kuchni: Mirosław Ciołak i Robert Kopacz wraz z uczestniczkami warsztatów z gospodarstw agroturystycznych pokazują, jak wykonać i pięknie podać regionalne potrawy.
Książka jest już dostępna na stronie Muzeum Wsi Kieleckiej.