W miejscowości Tarczek, położonej kilka kilometrów na wschód od Bodzentyna przy drodze łączącej Starachowice z Kielcami, znajduje się unikatowy kościół świętego Idziego Opata.
Tarczek to jedna z najstarszych osad regionu świętokrzyskiego. Kościół w osadzie Tarczek Nowy istniał już w drugiej połowie XIII wieku. Była to murowana świątynia romańska. Prawdopodobnie kościół w tym miejscu stał już w XI wieku. Niewykluczone, że został ufundowany przez Bolesława Hermana w podzięce za narodziny syna Bolesława Krzywoustego. Świątynia romańska została przebudowana w XVI wieku. Ponownie budowla została konsekrowana w 1591 roku. Kościół wiele razy był przebudowywany.
W kościele cennym zabytkiem jest renesansowy tryptyk. Znajduje się on w ołtarzu głównym. Pochodzi z około 1540 roku. W centralnej części przedstawia Chrystusa Zmartwychwstałego ukazującego się Maryi, postaci świętych, sceny z życia Maryi oraz cztery sceny Męki Chrystusa na ścianach zamykających tryptyk. Świątynia posiada także dwa boczne ołtarze w stylu późnorenesansowym, ambonę w stylu barokowym, XIV-wieczną chrzcielnicę w stylu romańskim oraz XVI-wieczną, gotycką płaskorzeźbę.
TRYPTYK OŁTARZOWY KOŚCIOŁA ŚWIĘTEGO IDZIEGO OPATA W TARCZKU (AUDYCJA „MOC HISTORII” Z 16 KWIETNIA 2017 ROKU)