W północnej części gminy Kunów, prawie w środku lasu i nieopodal granicy z województwem mazowieckim, znajduje się kaplica św. Katarzyny. Mało kto wie, że jest najstarszą wolno stojącą kaplicą w Polsce.
– To najcenniejszy zabytek w gminie Kunów – mówi Małgorzata Kowalska, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kunowskiej.
Kaplica została ufundowana w 1430 roku przez biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego. Był jedną z najbardziej wpływowych osób w tamtym czasie. Nad wejściem do kaplicy na barokowym kartuszu znajduje się herb biskupa.
– To herb Dębno i można go zobaczyć też na sklepieniu budowli – mówi Małgorzata Kowalska.
Kaplica zbudowana jest na planie ośmiokąta, wewnątrz jest okrągła i sklepiona eliptyczną kopułą. Znajdująca się wewnątrz figura św. Katarzyny pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku. Wewnątrz znajduje się krzyż, który dawniej zdobył szczyt budowli. Kaplica pełniła nie tylko funkcję sakralną, a także słupa granicznego, pomiędzy dobrami biskupów krakowskich: kunowskim i iłżeckim. Znajdowała się też na skrzyżowaniu gościńców: Ostrowiec, Iłża i Kunów Grabowiec.
W pobliżu istniała miejscowość o nazwie Kaplica. Osada ta była zamieszkała aż do lat 70. XX wieku. Dzisiaj obok zabytku prowadzi niebieski szlak turystyczny z Łysej Góry do Pętkowic oraz szlak Sudół – Kunów. Z kolei rowerzyści dojadą zielonym szlakiem rowerowym im. Witolda Gombrowicza. Dojechać można też samochodem przez Miłkowską Karczmę.
Na jednej ze ścian kaplicy znajduje się tablica pamiątkowa, przypominająca o walkach powstańczych w tamtym miejscu w 1863 roku. Chodzi o zwycięską bitwę oddziału podpułkownika Karola Kality ps. „Rębajło” z Rosjanami. Tablica ta została wmurowana w 1979 roku z inicjatywy Stanisława Jeżewskiego, zasłużonego ostrowieckiego działacza PTTK, który dzisiaj patronuje tej organizacji.