Na ulicach Kielc i całego regionu świętokrzyskiego powinny zawisnąć biało-czerwone flagi. To znak, że zbliżają się Dzień Flagi i Święto Konstytucji 3 Maja. Wieszając flagę w narodowych barwach zawsze należy pamiętać o kilku zasadach.
Flaga nigdy nie może dotykać podłoża, ziemi. Nie może także służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu.
– Te i inne reguły zostały umieszczone w przygotowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji miniprzewodniku „Biało-Czerwona” – informuje Damian Janus z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. – Publikacja wskazuje między innymi różnice między flagą, a barwami narodowymi. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego u góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8. Z kolei powszechny zwyczaj umieszczania napisów i rysunków przez kibiców jest dopuszczalny wyłącznie na barwach narodowych, które nie mają określonych proporcji – zaznacza Damian Janus.
Istnieje wiele form eksponowania barw narodowych. – Można je nosić np. w postaci biało-czerwonej kokardy narodowej w klapie płaszcza, marynarki lub żakietu – wymienia.
Miniprzewodnik MSWiA przypomina, że w Polsce flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed innymi flagami. Przeciętnej wielkości flaga narodowa to wydatek od 5 do nawet kilkudziesięciu złotych. Najtańsze są te wyprodukowane w Chinach. Najdrożej zapłacimy za flagę wykonaną z naturalnych materiałów.
Flaga lub baner eksponowane publicznie muszą być czyste i mieć czytelne barwy. Nie mogą być pomięte lub postrzępione. W czasie burzy lub bardzo silnego wiatru, flagi należy jak najszybciej opuścić i zdjąć.
Profesor Wiesław Caban z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przypomina, że formalnie flaga narodowa towarzyszy Polakom od czasu uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
– Wówczas zapadły odpowiednie uchwały, jednak nie oznacza to, że wcześniej nie było symboli narodowych. Wszystko miało swój początek w chorągwiach wojskowych – dodaje.
Profesor ubolewa nad faktem, że w tym szczególnym czasie nie wszyscy Polacy je wywieszają.
Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Za publiczne znieważenie, zniszczenie lub uszkodzenia flagi lub innego znaku państwowego grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub jej pozbawienia.