Kieleccy radni są podzieleni w sprawie wprowadzenia do regulaminu budżetu obywatelskiego poprawki, która ma zapobiec pojawianiu się projektów o nacechowaniu ideologicznym. Dzisiejsze spotkanie przedstawicieli klubów radnych nie przyniosło żadnych rozwiązań.
Regulamin budżetu obywatelskiego miał być głosowany na poprzedniej sesji rady miasta. Klub Prawo i Sprawiedliwość zaproponował wprowadzenie obostrzeń dotyczących neutralności ideologicznej zgłaszanych projektów. Przykładem takiego projektu jest budowa w Kielcach tęczowych ławeczek, które wywołały kontrowersje wśród mieszkańców, jako mające promować ideologię środowisk lesbijek, gejów i transseksualistów. Projekt poparli radni klubu Bezpartyjni i Niezależni. Przeciwni są natomiast przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej i klubu Projekt Wspólne Kielce.
Przewodniczący klubu PiS Jarosław Karyś zwraca uwagę, że rolą radnych jest proponowanie zmian, a urzędnicy miejscy powinni zająć się ustaleniem konkretów, czyli stworzeniem systemu kontrolującego budżet obywatelski.
Nie zgadza się z tym Dariusz Detka, dyrektor Wydziału Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej w kieleckim ratuszu. Jak mówi, jeśli radni chcą dokonać poprawki w regulaminie, to powinni też zaproponować jaką formę powinna przyjąć. Zastanawia się też kto i w jaki sposób miałby być uprawniony do ideologicznej oceny projektów.
Agata Wojda, szefowa klubu radnych Koalicji Obywatelskiej nazywa propozycje zmian w regulaminie ukrytą cenzurą. Zwraca też uwagę na to, jak późno radni Prawa i Sprawiedliwości zgłosili propozycje poprawki, zarzucając im celowe opóźnianie wprowadzenia budżetu obywatelskiego.
W trakcie dyskusji padła propozycja stworzenia specjalnej komisji, która recenzowałaby zgłaszane projekty. Jarosław Bukowski z klubu Projekt Wspólne Kielce zwraca uwagę, że taka komisja wprowadziłaby jedynie dodatkowe zamieszanie. Jak mówi, to mieszkańcy oddając głosy dokonują prywatnej oceny projektów.
Maciej Bursztein z klubu Bezpartyjni i Niezależni zwraca uwagę, że poprawka o neutralności ideologicznej w budżecie obywatelskim Kielc jest wymagana, aby ograniczyć niepotrzebne kontrowersje. Jak mówi, budżet obywatelski powinien łączyć kielczan, a nie ich dzielić. Uspokaja również, że jest jeszcze czas na wprowadzanie ewentualnych zmian i poprawek.
Szczegóły poprawki do regulaminu budżetu obywatelskiego Kielc o neutralności ideologicznej projektów będą analizowane przez miejskich prawników.