Jak będą wyglądały obchody 40-lecia powstania NSZZ „Solidarność” w województwie świętokrzyskim? O tym zadecyduje specjalny komitet organizacyjny ds. obchodów jubileuszu podpisania porozumień sierpniowych z 1980 roku.
We wtorek odbyło się pierwsze spotkanie gremium, w skład którego weszli m.in. członkowie zarządu świętokrzyskiej „Solidarności” oraz przedstawicie instytucji i organizacji zajmujących się upamiętnianiem i kultywowaniem ważnych rocznic historycznych.
Jak informuje Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej „Solidarności”, celem komitetu jest przygotowanie takiego harmonogramu wydarzeń, aby obchody rocznicy spotkały się z jak największym zasięgiem społecznym.
– W ramach obchodów rocznicowych odbędzie się m.in. szereg dyskusji oxfordzkich z udziałem młodzieży, dotyczących dziedzictwa „Solidarności” i jego roli dla współczesnych pokoleń. Przygotowane zostaną także liczne wystawy oraz sesja popularnonaukowa z udziałem historyków i wykładowców – podkreśla.
Waldemar Bartosz dodaje, że w ramach obchodów rocznicy porozumień sierpniowych nie zabraknie także wydarzeń kulturalnych. Odbędzie się m.in. koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.
W przygotowanie obchodów 40-lecia podpisania porozumień sierpniowych w regionie włączył się także Instytut Pamięci Narodowej. Jak mówi Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN, wydarzenia przygotowane przez instytucję skupią się przede wszystkim na zobrazowaniu początków „Solidarności” w województwie świętokrzyskim.
– Będziemy przygotowywać wystawę pokazującą fenomen „Solidarności”, główne założenia organizacji – 21 postulatów, a także m.in. strajki w miejscowościach regionu, które rozpoczęły marsz ku wolności – dodaje.
Dorota Koczwańska-Kalita podkreśla, że na obchody rocznicy IPN będzie chciał zaprosić młodzież, aby poznać opinie i sposób postrzegania „Solidarności” przez młode pokolenie.
– Przygotowujemy dwa ciekawe konkursy. Pierwszy z nich polega na przeprowadzeniu audycji radiowej ze świadkiem historii. Natomiast w tym drugim, młodzież będzie musiała przygotować vloga dotyczącego początków „Solidarności” z udziałem osób pamiętających tamte wydarzenia – zaznacza.
Główne obchody 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” w regionie odbędą się 31 sierpnia. Od 2005 roku w tym dniu obchodzone jest święto państwowe – Dzień Solidarności i Wolności.
W skład komitetu organizacyjnego jubileuszu 40-lecia podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” weszli m.in.:
Waldemar Bartosz – przewodniczący NSZZ „Solidarność” Regionu Świętokrzyskiego;
Mieczysław Gójski – zastępca przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Regionu Świętokrzyskiego;
Dorota Koczwańska-Kalita – naczelnik kieleckiej delegatury IPN;
Marek Maciągowski – dyrektor naukowy Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej;
Andrzej Antoniak – biblioteka uniwersytecka;
Wiesława Rutkowska – dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach;
Patrycja Zatorska-Milewska – delegatura IPN Kielce;
Augustyna Nowacka – dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury;
Edyta Bobryk – zastępca dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury;
Jarosław Machnicki – dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury;
Janusz Knap – prezes Polskiego Radia Kielce;
Przemysław Predygier – dyrektor TVP3 Kielce;
Jarosław Zmyślny – TVP3 Kielce;
Paweł Perchel – przewodniczący świętokrzyskiej rady konsultacyjnej ds. działaczy opozycji antykomunistycznej.