Informacje dla niewidomych w alfabecie Braille’a dostępne są na 260 stacjach – poinformowała w poniedziałek spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Jak czytamy, specjalne oznakowanie umieszczono m.in. na poręczach, w windach, w przejściach i na peronach na tabliczkach ze schematami stacji. Zaznaczono, że w dostępie do pociągów i w korzystaniu z peronów osobom z ograniczeniami wzroku „pomagają pasy naprowadzające i linie bezpieczeństwa z wypukłą fakturą”.
Podkreślono, że już w 2019 r. informacje w alfabecie Braille’a zostały umieszczone na nowych przystankach m.in. Rzeszów Zachodni, Mokronos Górny (k. Wrocławia), Jelenia Góra Zabobrze, Jelenia Góra Przemysłowa oraz nowych przystankach na trasie z Poznania do Piły – Poznań Podolany, Złotniki, Grzybowe Złotkowo, Bogdanowo.
Zaznaczono, że liczba stacji z oznaczeniami dla niewidomych stale się zwiększa w miarę jak modernizowane są kolejne dworce w Polsce.
Wskazano, że na poprawę dostępności kolei PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wykorzystują środki budżetowe i środki z programów unijnych: Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, instrumentu CEF „Łącząc Europę”, regionalnych programów operacyjnych.