Może być wykorzystane do napędu pociągów dużych prędkości. Spółka ENERGOCENTRUM należąca do grupy poznańskich Zakładów Cegielskiego, wspólnie z gdańską spółką, opracowała urządzenie dla taboru kolejowego.
Wykorzystuje ono innowacyjną na skalę światową technologię bazująca na węgliku krzemu. To tak zwany falownik trakcyjny.
Dzięki zastosowaniu technologii półprzewodników z węglika krzemu, powstał mniejszy, lżejszy i bardziej wydajny system napędowy i zasilania. Ma wysoką sprawność energetyczną, a praca tranzystorów wykonanych z węglika krzemu jest niesłyszalna dla ludzkiego ucha, co wpłynie na komfort pasażerów – zapewniają konstruktorzy urządzenia.
Opracowana technologia daje też możliwość wykorzystania odzyskanej w trakcie hamowania pociągu energii do zasilania klimatyzacji lub oświetlenia. Wszystkie rozwiązania przeszły pozytywnie testy.
– Mamy nadzieję, że to rewolucyjne pod względem technologicznym rozwiązanie opracowane w Polsce, zostanie dobrze odebrane nie tylko na rodzimym rynku, ale także u zagranicznych partnerów – mówi prezes Cegielskiego Rafał Kreduszyński.
Prace nad urządzeniem trwały trzy lata w ramach projektu Innotabor, realizowanego przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.