Wojewoda świętokrzyski wydał nowe zalecenia bezpieczeństwa dla placówek medycznych, w związku z epidemią kornawirusa.
Jak informuje Zbigniew Koniusz rekomendacje dotyczą przede wszystkim usprawnienia działania szpitali w kontakcie z pacjentami podejrzanymi o zakażenie.
– Prosimy o opracowanie modułowego systemu podziału kadry każdego z oddziałów szpitala, oraz rozważenie możliwości tworzenia tzw. interdyscyplinarnych zespołów szpitalnych. W zależności od decyzji dyrektorów poszczególnych lecznic mogą to być połączenia zespołu chirurgii z ortopedią czy interny z neurologią. Ma to na celu utworzenie buforu i możliwości zastępowalności kadry, gdyby jeden zespół medyczny musiał zostać np. poddany kwarantannie – wyjaśnia Zbigniew Koniusz.
Kolejne punkty zakładają przeprowadzenie natychmiastowej dezynfekcji oddziałów czy izby przyjęć, w przypadku kontaktu z osobą zakażoną. Po niej pracę na oddziale rozpoczynałby nowy zespół lekarzy. Zalecenia obejmują także zacieśnienie współpracy pomiędzy szpitalnymi zespołami kontroli zakażeń, a powiatowymi inspektoratami stacji sanitarno-epidemiologicznych, w celu szybkiej identyfikacji ognisk zakażeń w lecznicach.
Wojewoda zaznacza, że bardzo istotna jest rekomendacja dotycząca działania oddziałów ratujących życie, np. neurochirurgii, czy kardiologii inwazyjnej, które będą zobowiązane do natychmiastowej interwencji nawet u pacjentów zakażonych lub podejrzanych o zakażenie SARS-CoV -2.
– Myślę, że jest to kluczowy zapis ponieważ nie możemy zapominać, że poza pacjentami zakażonymi, istnieją także pacjenci z innymi schorzeniami, którzy wymagają często bardzo szybkich działań. W takich sytuacjach nie możemy pozwolić sobie na komfort przewożenia tych pacjentów między ośrodkami przeznaczonymi do leczenia koronawirusa – podkreśla.
Wojewoda, zaznacza, że zabiegi ratujące życie będą prowadzone z zachowaniem wszystkich koniecznych zabezpieczeń opisanych w procedurach postępowania z pacjentami zakaźnymi.