Prawie trzy i pół tysiąca testów na obecność koronawirusa wykonano dotychczas w laboratorium Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu koło Chęcin.
Jak podkreśla Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, to przykład skutecznej współpracy samorządu województwa z instytucjami naukowymi w walce z koronawirusem, która przynosi wymierne efekty.
Marszałek podczas wtorkowej konferencji prasowej podkreślił, że wykonywanie testów laboratoryjnych było możliwe dzięki współpracy RCNT z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach. Tylko w okresie od 1 do 20 kwietnia, kiedy laboratorium pracuje w systemie dwuzmianowym wykonano ponad dwa tysiące siedemset testów.
– W planach mamy rozszerzenie działalności laboratorium Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego. Liczymy na zgodę Komisji Europejskiej, aby w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego przeznaczyć środki na wykonanie co najmniej 16 tys. testów dla wszystkich pracowników ochrony zdrowia w regionie oraz mieszkańców województwa świętokrzyskiego – dodaje.
Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego podkreśla, że pierwsze testy laboratoryjne w RCNT zostały przeprowadzone jeszcze przed oficjalnym podpisaniem porozumienia pomiędzy uczelnią, a samorządem województwa, dlatego ta współpraca może być wzorem dla innych instytucji, jako skuteczne działania w sytuacji zagrożenia życia mieszkańców.
– Jako uniwersytet daliśmy osoby, które miały wiedzę, jak prowadzić tego typu badania, to między innymi nasi genetycy. Obecnie w laboratorium pracuje czterech naszych pracowników, którzy pełnią funkcje koordynacyjne w zakresie metodologii badań i pracy laboratorium. Ponadto udostępniliśmy nasze zapasy aparaturowe – dodaje.
Marcin Zawierucha, dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego zaznacza, że laboratorium cały czas stara się zwiększać przepustowość liczby wykonywanych testów. A dzięki automatyzacji badań będzie możliwe wykonywanie pierwszego etapu testów, czyli wstępnej analizy 96 próbek pobranych do badań w czasie krótszym niż godzina.
– Drugi etap badania, to etap detekcji i analiza wyników PCR, która trwa 2,5 godziny w przypadku próbek od 96 pacjentów. Cały proces badania wykonuje trzech pracowników i w sumie trwa on około 5 godzin. Ponadto wprowadzenie automatyzacji procesu izolacji wraz z wypożyczeniem termocyklera do analizy wyników PCR z UJK z Collegium Medicum spowoduje dwukrotny wzrost przepustowości wykonywanych testów – mówi.
Jak podkreśla profesor Stanisław Głuszek, prorektor UJK ds. medycznych, skutecznie działanie laboratorium wykonującego testy na obecność koronawirusa w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym jest doskonałym przykładem na praktyczne wykorzystywanie wiedzy naukowej kadry Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa podkreśla, że połowa wszystkich testów na obecność COVID-19, jakie są wykonywane w województwie świętokrzyskim pochodzi z laboratorium RCNT. Jak zaznacza- dzięki skutecznej współpracy z kadrą specjalistów z kieleckiego uniwersytetu jest to jedno z najlepszych laboratoriów w kraju.