Częstochowscy strażnicy miejscy zauważyli, że osoby bezdomne wbrew nakazowi nie zasłaniają ust i nosa, ponieważ nie mają czym. We współpracy z lokalnym ośrodkiem pomocy społecznej rozpoczęli rozdawanie im maseczek.
Jak poinformował we wtorek częstochowski magistrat, w ostatnich dniach patrolujący częstochowskie ulice funkcjonariusze straży miejskiej zauważyli, że osoby bezdomne nie stosują się do obowiązku zasłaniania ust i nosa. Strażnicy zorientowali się, że osoby te nie miały jak tego zrobić, bo nie miały ani maseczek ani chust czy szalików.
„Najbardziej potrzebującym strażnicy oddali swoje prywatne maseczki, a o sprawie zaraz dali znać Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej. Ten szybko wyposażył funkcjonariuszy w pakiet maseczek, które mogą rozdawać napotykanym podczas służby osobom w kryzysie bezdomności” – wyjaśniło miasto.
To już kolejna podobna akcja służb w kraju. W ub. tygodniu o rozdaniu maseczek przez policjantów z Komisariatu Kolejowego w Warszawie bezdomnym, którzy przyszli po darmowy posiłek przy warszawskim Dworcu Centralnym informowała Komenda Stołeczna Policji. Policjanci udzielali również instruktażu, jak prawidłowo korzystać z maseczek.
W związku z epidemią koronawirusa, od czwartku do odwołania w Polsce obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. W miejscach ogólnodostępnych trzeba zakrywać usta i nos przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki.
Ten nakaz obowiązuje także w środkach publicznego transportu zbiorowego, w samochodach, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie, w miejscach ogólnodostępnych, w tym także na drogach i placach oraz w placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach.
Nakaz zakrywania ust i nosa obowiązuje także w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym. Za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny.
Maseczek nie muszą nosić duchowni podczas sprawowania kultu religijnego. Obowiązek zakrywania ust i nosa nie dotyczy również żołnierzy sił zbrojnych RP i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe, stosujących środki ochrony osobistej odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności.