21 kwietnia 1919 r. do kieleckiego garnizonu dotarł 7 Dywizjon Artylerii Ciężkiej. Później dywizjon przeniósł się do Częstochowy, a na jego miejsce we wrześniu 1922 roku przyjechał z Suwałk 2 Pułk Artylerii Lekkiej Legionów, który wpisał się w historię miasta – przypomina Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.
Jednostka zajęła tzw. koszary Fijałkowskiego pod Telegrafem oraz dawne, carskie koszary w Dyminach. W 2 Pułku służyło kilkuset żołnierzy, w tym kilkudziesięciu oficerów. Było też kilkaset koni i kilkadziesiąt dział – wymienia.
Marek Maciągowski dodaje, że stacjonujący żołnierze bardzo pozytywnie wpłynęli na rozwój miasta.
– Wojsko stało się czynnikiem miastotwórczym i kulturotwórczym. Dzięki nim rozwijał się sport. Ponadto wiele imprez i świąt państwowych miało oprawę wojskową – mówi dyrektor.
2 Pułk Artylerii Lekkiej Legionów powstał w 1918 roku. Najpierw został utworzony 7 Pułk Artylerii Polowej. Następnie z tej jednostki wraz z 10 Pułkiem utworzono 2 Pułk Artylerii Polowej, z którego powstał 2PALL. Jednostka trafiła do Kielc we wrześniu 1922 roku. Swój szlak bojowy zakończyła w kampanii wrześniowej w 1939 roku, podczas walk pod Modlinem. Część oficerów po przekroczeniu granicy walczyła we Francji. Ponad 90 oficerów, w tym oficerów rezerwy została zamordowana w Katyniu w 1940 roku.
Pamięć o 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów od lat pielęgnuje Danuta Żbikowska, córka porucznika Tadeusza Rojka, adiutanta dowódcy jednostki. Dzięki jej staraniom powstał pomnik 2 PALL, który znajduje się przy bramie jednostki na kieleckim stadionie, w kilku miejscach umieszczono też kilka tablic pamiątkowych, organizowane są także uroczystości pułkowe.