Wykonawca rozpoczął modernizację parku od rozbiórki kostki brukowej w centralnej alei. Wytyczono też przebieg alejek, które mają nawiązywać do pierwotnego parku, zgodnie z oryginalnym projektem Henryka Marconiego.
Jak informuje Dariusz Musiał, szef firmy Spółdzielnia Robotnicza z Buska-Zdroju, wykonującej inwestycję, mimo epidemii i niepełnej obsady, prace idą zgodnie z harmonogramem. Na ukończeniu są roboty instalacyjne. Większość alejek już wyłożono kostką brukową. W poniedziałek rozpoczną się prace przy Sanatorium Marconi.
– Po wykonaniu podbudowy na głównych ciągach pieszo-jezdnych będziemy układać płyty granitowe. Z kolei na pozostałych chodnikach w obrębie muszli i fontanny zostanie położona uszlachetniona, bezfazowa kostka z posypką - wymienia.
Dariusz Musiał dodaje, że na terenie całego parku łącznie zostanie położonych około 28 tys. metrów kwadratowych kostki. Kolejne prace obejmą m. in. wymianę oświetlenia na energooszczędne i odrestaurowanie urządzeń fontanny.
– Po zakończeniu pierwszego etapu prac, oddana zostanie do użytku wschodnia część parku wraz z główną aleją. Z kolei w lipcu przystąpimy do prac w zachodniej części parku. W całym parku jest do wymiany około 280 ławek i kosze na śmieci. Zamontowane zostaną także hamaki drewniane – dodaje.
Szef firmy dodaje, że będą także nowe nasadzenia, szczególnie krzewów ozdobnych. Zgodnie z harmonogramem, wschodnia część parku ma być wykonana do 30 czerwca, a drugi etap prac potrwa do końca października.
Renowacja zabytkowego Parku Zdrojowego w Busku-Zdroju wraz z zabezpieczeniem zabytkowego Zespołu Uzdrowiskowego wchodzi w skład dużego i kosztownego projektu rewitalizacyjnego. Całkowita wartość projektu, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 to prawie 18 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to ponad 13 mln zł.