Kielczanie do końca kwietnia mogą składać uwagi i wskazywać miejsca szczególnie dotknięte hałasem. Miasto przystępuje do opracowania wieloletniego programu, który ma zniwelować ten problem.
Jak informuje rzecznik ratusza, Tomasz Porębski, program ma określać m. in. jakie kroki powinno podjąć miasto w przypadku szczególnie głośnych miejsc na drogowej mapie Kielc. Kluczowe znaczenie ma tzw. wskaźnik M.
– Wskaźnik ten jest miarą narażenia mieszkańców na hałas. Przy jego obliczaniu bierze się pod uwagę wielkość przekroczenia poziomu dopuszczalnego i liczbę zagrożonych mieszkańców. Im większy wskaźnik tym pilniejsze działanie – tłumaczy rzecznik.
Według wstępnego opracowania najgłośniejsze są ulice sąsiadujące z drogami krajowymi 73 i 74, drogami wojewódzkimi nr 786 i 762. Wysoki poziom odnotowano również na odcinkach ulicy Łódzkiej, alei Solidarności, ulicy Wrzosowej, 1 Maja i Fabrycznej.
W programie przedstawiono propozycje działań krótko i długoterminowych, niezbędnych do zmniejszenia hałasu w Kielcach. Działania długoterminowe mają trwać ponad 10 lat.
– Wśród propozycji są inwestycje drogowe m. in. przy ulicy Jesionowej, Malików, Łódzkiej, 1 Maja, Źródłowej, Wrzosowej i Tarnowskiej. Poza tym program przewiduje kontynuacje już prowadzonych projektów miejskich dotyczących rozwoju komunikacji miejskiej i rowerowej, zmian w organizacji ruchu, planowania przestrzennego i edukacji ekologicznej – mówi Tomasz Porębski.
Działania prowadzące do zmniejszenia hałasu na kieleckich drogach mają być finansowane przez miasto ze wsparciem funduszy unijnych.
Uwagi i wnioski do programu można składać mailowo na adres halas@um.kielce.pl do 30 kwietnia. Szczegółowe informacje kontaktowe i dokumenty znajdują się na stronie Urzędu Miasta Kielce lub w portalu Idea Kielce.