Radni Rady Miejskiej w Busku-Zdroju wraz z radnym Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego oraz buskim działaczem społecznym apelują do burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój, aby natychmiast wypracować i wdrożyć efektywne rozwiązania ratunkowe dla tamtejszych przedsiębiorców.
Petycja o jak najszybsze wprowadzenie mechanizmów, które pozwolą na zachowanie płynności finansowej przedsiębiorców i zapobiegnięcie ewentualnym likwidacjom miejsc pracy trafiła na biurko burmistrza.
Radni apelują, aby na czas trwania stanu zagrożenia pandemią gmina mogła wprowadzić np. ulgi w płatnościach podatków dla przedsiębiorców oraz w płatnościach czynszu, za lokale gminne. Chodzi m.in. o umorzenie czynszu w gminnych lokalach, odroczenie, rozłożenie na raty lub całkowite umorzenie podatku od nieruchomości oraz za użytkowanie wieczyste, zawieszenie na wniosek przedsiębiorcy opłat z tytułu od środków transportu, zawieszenie opłat z tytułu wywozu śmieci lub zwiększenie dopłat przez gminę do wywozu śmieci, tak, aby koszt wywozu nie przekraczał 1 zł oraz zwiększenie dopłat do wody i ścieków, tak, aby koszt nie przekraczał 1 zł.
Maciej Gawin, radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego podkreśla, że z powodu epidemii koronawrusa, przedsiębiorcy osiągają straty. Radny zaznacza, że samorząd gminny może wprowadzić rozwiązania, które nakierowane będą na pomoc dla firm, które borykają się z ekonomicznymi skutkami wywołanymi przez COVID-19. Rozwiązania te będą miały pozytywny wpływ na sytuację ekonomiczną przedsiębiorców i przyczynią się do poprawy ich płynności finansowej.
– Busko jest specyficznym miastem. Bardzo ważna jest turystyka zdrowotna. Obecnie uzdrowisko i sanatoria opustoszały. Taka sytuacja jeszcze przez dłuższy czas nie wróci do normy. Dotyczy to także podmiotów współpracujących z uzdrowiskiem, które obecnie są zawieszone i nie zarabiają – zaznacza.
Z kolei Magdalena Konieczna-Różycka, radna rady miejskiej w Busku-Zdroju zaznacza, że to otwarty katalog możliwości, przykłady działań jakie gmina mogłaby wdrożyć, aby szybko i skutecznie wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa z terenu gminy. Jak dodaje, ulgi w podatkach, czynszach, opłat za wodę czy za śmieci to elementy, które zależą od władz samorządowych.
– Wszystko zależy od władz gminy. My jako radni, deklarujemy pomoc, aby wszelkimi możliwymi sposobami chronić naszą lokalną gospodarkę i rynek pracy, pomagać tym, którym grozi upadłość, by przetrwali ten trudny czas – zaznacza.
Radni poinformowali, że temat zostanie poruszony także na najbliższej sesji w czwartek. Mimo kilku prób kontaktu z burmistrzem, nie znalazł czasu, aby odpowiedzieć na pytania naszej reporterki.