Wszystko wskazuje na to, że zakończył się spór opatowskich ojców bernardynów i konserwatora zabytków. Sprawa dotyczyła działki, która historycznie znajduje się w najstarszej części miasta, tzw. Żmigrodzie.
Jak informowaliśmy, od lat zaniedbany i zarośnięty teren, służył niektórym za śmietnisko. Parafianie bernardynów na własną rękę, bez zezwoleń, teren sprzątnęli i urządzili tam parking. Interweniował konserwator, a bernardynom groziła kara.
Parking powstał na przełomie 2016 i 2017 roku. Od tamtej pory, po skardze jednego z opatowian, toczył się spór o kawałek ziemi między klasztorem, czyli właścicielem działki, a konserwatorem zabytków, bo teren jest zabytkiem. Bernardyn ojciec Sebastian Feret informuje, że klasztorowi groziła egzekucja tego terenu, przyszło pismo w tej sprawie. W związku z tym, zakonnicy spełnili wymagania konserwatora, czyli zasypali parking ziemią.
– Sporu z konserwatorem zabytków już nie ma, ponieważ naszego parkingu nie ma. Parking został zasypany bardzo dużą ilością ziemi. Konserwator wyraził zgodę na te prace, które są tutaj prowadzone – mówi ojciec Sebastian.
Z pomocą przyszli pracownicy nowo budowanego marketu spożywczego przy ulicy Kościuszki, którzy przekazali ziemię. Jak dodaje o. Sebastian, konserwator wyraził zgodę na to, aby w tym miejscu powstał skwer Jana Pawła II z pomnikiem świętego.
– Nie dość, że to miejsce nabierze innego charakteru, to ludzie będą mogli przyjść, odpocząć, pomodlić się – mówi ojciec Sebastian.
Jak dodaje duchowny, klasztor znajduje się po drugiej, mniej uczęszczanej stronie miasta. Po wykonaniu skwerku ma nadzieję na liczniejsze odwiedziny mieszkańców.
Jak już informowaliśmy, pomnik Jana Pawła II został zakupiony przez Urząd Miasta i Gminy w Opatowie. Miał być oficjalnie ustawiony w przestrzeni miasta w dniu setnych urodzin Papieża-Polaka. Burmistrz Grzegorz Gajewski informuje, że jeśli 18 maja nie będzie można zorganizować uroczystości, zostanie ona przeniesiona na październik.
Po likwidacji nielegalnego parkingu osoby przyjeżdżające do kościoła oo. bernardynów będą miały problem z zaparkowaniem. Ojciec Sebastian informuje, że i w tym celu zostały podjęte odpowiednie kroki.
– Postanowiliśmy napisać do konserwatora, aby wyraził swoją opinię na temat innego miejsca, w którym można byłoby zrobić miejsca parkingowe. Jest taki teren między klasztorem, a figurą św. Nepomucena – mówi o. Sebastian.
Uważa, że ta działka nie prezentuje aż tak dużej wartości archeologicznej.
Żmigród to najstarsza część średniowiecznego Opatowa. W przeszłości znaleziono tam pozostałości domów z okresu wczesnego średniowiecza, fragmenty naczyń, militaria, metalowe ozdoby, kości zwierzęce oraz pozostałości osadnictwa jeszcze starszego: z okresu neolitu i wczesnej epoki brązu.