Zamiast kanapy – fotel na balkonie, a zamiast telewizora – niebo. Kwiecień to doskonały czas na to, aby spojrzeć na gwiazdy. – Jest to dopiero początek astronomicznej wiosny, w związku z tym na niebie jest wiele ciekawych atrakcji – zapewnia Mikołaj Sabat, prezes Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Kielcach.
Już niedługo po zachodzie słońca, na zachodnim horyzoncie będzie można zobaczyć bardzo jasny punkt.
– Jest to planeta Wenus, która obecnie znajduje się bardzo blisko Ziemi, biorąc pod uwagę jej położenie na orbicie. Jest to trzeci najjaśniejszy obiekt, jaki możemy zaobserwować z naszej perspektywy – dodaje. Jeżeli ktoś posiada mały teleskop, może zobaczyć także fazę w jakiej się znajduje. Obecnie połowa tarczy tej planety jest oświetlona.
Nad zachodnim horyzontem znajdziemy jeszcze dwie inne ciekawe gwiazdy, które również są bardzo jasne – mówi Mikołaj Sabat.
– Jest to ostatni moment, aby zaobserwować Syriusza, który znajduje się w gwiazdozbiorze „Wielki Pies” oraz Betelgezę w Orionie. Syriusz usytuowany jest bardzo blisko Słońca, dlatego jest tak jasny. Z kolei niektórzy naukowcy prognozują, że Betelgeza wybuchnie jeszcze za naszego życia – wyjaśnia.
Gdyby gwiazda wybuchła, byłby to spektakularny widok. Niektórzy specjaliści uważają, że sama eksplozja byłaby jaśniejsza od Księżyca w pełni. Później to miejsce przez pewien czas jeszcze by świeciło, nawet w ciągu dnia.
Inną ciekawostką jest obserwacja satelitów – zauważa Mikołaj Sabat. – Do niedawna mogliśmy obserwować międzynarodową stację kosmiczną. To obiekt bardzo jasny, podobny do Wenus, przemierzający niebo mniej więcej z zachodu na wschód. W najbliższym czasie obiekt nie będzie jednak widoczny. Zobaczymy go dopiero w maju – zaznacza.
Osoby, które spędzają czas w domach, w nocy mogą wyjść na balkon i zobaczyć inne satelity, w tym grupę Starlink. To sznur punktów, przesuwających się po niebie, które dobrze widać z ziemi. Te satelity niedawno zostały wysłane na orbitę przez amerykańskiego miliardera Elona Muska, który zajmuje się eksploracją kosmosu.
Kolejnym bardzo ciekawym zjawiskiem, które będzie można zaobserwować w najbliższym czasie, to koniunkcja Księżyca z Jowiszem i Saturnem. Oznacza to, że obiekty będą znajdować się niedaleko od siebie. Dojdzie do niej około 4.00 nad ranem w środę. Aby zaobserwować to zjawisko, należy spojrzeć w kierunku wschodniego horyzontu, gdzie będzie Księżyc, a obok niego dwa bardzo jasne obiekty. Jeżeli ktoś poczeka do 4.30 zobaczy także Marsa.