W zabytkowych, osiemnastowiecznych piwnicach Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, przygotowana została ekspozycja zbiorów gastronomicznych. Wystawa to opowieść o dawnej kuchni oraz o przyrządzaniu potraw.
Na ekspozycji będzie można zobaczyć m.in. rondle, patelnie, moździerze, samowary, czajniki, formy i brytfanny do ciasta oraz sztućce i misy. Zabytki gastronomii podzielone zostały na kilka grup i uzupełnione opisami. Przygotowany został m.in zakątek pod nazwą „Zapasy, czy jedzenie na później”. W spiżarni swoje miejsce znalazły słoje z prawdziwymi przetworami oraz sztuczne kiełbasy. Jest także część poświęcona deserom, przyprawom i sprzętom kuchennym. Spośród kilkuset eksponatów gastronomicznych jakimi dysponuje muzeum na wystawie zaprezentowanych zostało ponad 200 – poinformował Jan Przypkowski, dyrektor Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie. Jak dodał, przedmioty te przez lata gromadził Tadeusz Przypkowski, który interesował się kuchnią i gastronomią.
– Miał on taką ideę, aby w Polsce, nawet tej ludowej odnowić gastronomię oraz dawną kuchnię. Miał nadzieję, że na tych zgromadzonych przedmiotach oraz w oparciu o zebrane książki kucharskie i przepisy kulinarne, w Jędrzejowie będą szkolić się adepci sztuki kulinarnej – mówi dyrektor Przypkowski.
Jak przypomniał, zbierane przez lata przyrządy gastronomiczne już wcześniej były prezentowane. Najpierw w piwnicy pod Pawilonem Wystawowym muzeum, a potem w piwnicy, gdzie obecnie zaaranżowana została nowa wystawa.
Ekspozycja będzie uzupełniona pokazami multimediami w ramach których m.in. zaprezentowane będą fragmenty najcenniejszych książek kucharskich jakie udało się zgromadzić w muzeum.
Przypomnijmy, aby ekspozycja zbiorów gastronomicznych mogła trafić do zabytkowych, osiemnastowiecznych piwnic Muzeum im. Przypkowskich, przeprowadzono tam gruntowany remont. Skuwany był tynk ze ścian, zmienione zostały podłogi oraz przebudowane zostały schody, którymi bezpiecznie będzie można zejść do piwnic. Jak wielokrotnie podkreślał dyrektor Jan Przypkowski, gruntowne zmiany były konieczne, ponieważ ostatni remont w piwnicach prowadzony był w latach 80. ubiegłego wieku.
Otwarcie wystawy „W dawnej kuchni i spiżarni” planowane jest po zakończeniu remontu małej galerii przez którą przechodzi się na nową wystawę gastronomiczną.