Od 16 kwietnia (czwartek) każda osoba na ulicy będzie miała obowiązek zasłaniania ust i nosa. Zmianie ulegną także terminy matur i egzaminu ósmoklasisty. Oprócz tego rząd przedłuża obowiązywanie wszystkich dotychczasowych zasad bezpieczeństwa.
To oznacza, że ograniczenia w przemieszczaniu się, czy limity wiernych w kościołach obowiązują również podczas świąt wielkanocnych.
– Jako naród i społeczeństwo mamy się czym pochwalić jeżeli chodzi o przestrzeganie dyscypliny i rygoru ograniczeń, spowodowanych walką z koronawrirusem – stwierdził doradca wojewody Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego.
Jak zaznaczył, ograniczenia, które dziś zostały przedłużone na kolejne tygodnie przynoszą wymierne efekty, czyli ograniczenie liczby nowych zachorowań.
– Obecnie najbardziej dotkliwym ograniczeniem wydaje się być obowiązek zasłaniania ust i nosa, który zacznie obowiązywać od przyszłego czwartku. Jest konieczny do tego abyśmy mogli ustrzec się przed nowymi zakażeniami COVID-19 w Polsce – dodaje.
Zdaniem Andrzeja Prusia obecnie jesteśmy na ostatnie prostej do opanowania epidemii koronawirusa.
– Musimy wspólnie podjąć wysiłek i poddać się tym rygorom, w nadziei że wszystko zmierza w dobrym kierunku, na co wskazują najnowsze dane. Musimy wykazać się cierpliwością – stwierdził.
Przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego apeluje do mieszkańców regionu, aby zwłaszcza w szczególnym dla wszystkich wierzących okresie świąt wielkanocnych, powstrzymać się od rodzinnych spotkań z bliskimi i wytrwać w społecznej dyscyplinie.
PREMIER: PRZESUWAMY EGZAMINY MATURALNE I EGZAMINY ÓSMOKLASISTÓW
– Przesuwamy egzaminy maturalne i egzaminy ósmoklasistów. Odbędą się one nie wcześniej niż w czerwcu, zakomunikujemy o tym co najmniej trzy tygodnie wcześniej – poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
– Przesuwamy egzaminy maturalne i egzaminy ósmoklasistów, na pewno zakomunikujemy to co najmniej na trzy tygodnie wcześniej, kiedy te egzaminy się odbędą i nie odbędą się wcześniej niż w czerwcu – poinformował premier na konferencji prasowej.
Dodał, że taka była większość głosów – ekspertów, dyrektorów, nauczycieli, rodziców i uczniów. – Rozumiemy, że to jest nietypowy czas dla wszystkich Polaków i zdecydowaliśmy się podjąć taką decyzję – podkreślił szef rządu.
DO 19 KWIETNIA POZOSTAJĄ OBOSTRZENIA DOT. GALERII HANDLOWYCH, KIN, TEATRÓW, ZAKŁADY USŁUGOWYCH
– Przedłużamy obowiązujące ograniczenia. Do 19 kwietnia pozostają obostrzenia dot. galerii handlowych, kin, teatrów, zakładów usługowych, a także utrzymane zostają ograniczenia dot. liczy osób w sklepach i kościołach – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.
– Przedłużamy obowiązujące obostrzenia. Przedłużamy wszystkie regulacje przeciwko koronawirusowi, ponieważ – potwierdzają to eksperci zagraniczni i krajowi – one działają dobrze – powiedział szef rządu w czwartek.
– Na ten moment o jeden tydzień, do 19 kwietnia przedłużamy obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin teatrów, wszystkich tego typu miejsc, ale także zakładów fryzjerskich, kosmetycznych i punktów usług, o których mówiliśmy wczesnej – oświadczył szef rządu.
Jak dodał, dotyczy to także limitu osób w sklepach i kościołach.
DO 26 KWIETNIA PRZEDŁUŻONE M.IN. ZAMKNIĘCIE SZKÓŁ I WSTRZYMANIE RUCHU LOTNICZEGO
Do 26 kwietnia przedłużone zostało m.in. zamknięcie szkół, wstrzymanie ruchu lotniczego i sanitarne kontrole na granicach.
– Do 26 kwietnia przedłużamy zamknięcie szkół, wstrzymanie ruchu lotniczego międzynarodowych, a także ruch kolejowy międzynarodowy i podtrzymujemy również zamknięcie granic, sanitarne kontrole graniczne oraz obowiązkową kwarantannę – mówił podczas konferencji w KPRM szef rządu.
Morawiecki podkreślił, że są to działania, które się bardzo dobrze sprawdziły. – Jesteśmy często kopiowani przez innych – zaznaczył Morawiecki.
DO 3 MAJA ZGODNIE Z PRAWEM MIĘDZYNARODOWYM ZAMKNIĘTE BĘDĄ GRANICE
– Na najbliższe 20 dni zgodnie z prawem międzynarodowym, do 3 maja, zamknięte będą granice i obowiązywać będą te zasady, które obowiązywały do tej pory – oświadczył premier.
OGRANICZENIA DOTYCZĄCE IMPREZ MASOWYCH OBOWIĄZUJĄ DO ODWOŁANIA
Ograniczenia dotyczące organizacji imprez masowych obowiązują do odwołania. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska, jako jedno z pierwszych państw w Europie wdrożyła takie rozwiązania. Na konferencji prasowej oświadczył, że wprowadzone dotychczas obostrzenia muszą być kontynuowane. – Ograniczenia dotyczące imprez masowych obowiązują do odwołania – oświadczył. Podkreślił, że Polska, jako jedno z pierwszych państw w Europie wdrożyła takie rozwiązania.
W ŚWIĘTA NAJLEPIEJ ZOSTAĆ W GRONIE NAJBLIŻSZEJ RODZINY
– Święta Wielkiej Nocy to czas szczególny dla ogromnej większości Polaków; mamy gorącą prośbę, żeby wszyscy zostali w wąskim gronie najbliższej rodziny, żeby nie spotykać się w gronach rodzinnych – powiedział Mateusz Morawiecki.
Premier podkreślił, że nadchodzące dni „to czas szczególny dla wszystkich katolików, chrześcijan, dla ogromnej większości Polaków”. – To święta Wielkiej Nocy. Tu mamy gorącą prośbę, żeby wszyscy państwo zostali w wąskim gronie najbliższej rodziny, żeby nie spotykać się w gronach rodzinnych, tak jak to zwykle bywało – zaapelował.
Dodał, że dla niego tegoroczna Wielkanoc to „pierwsze smutne święta bez ojca”, ale też pierwsze od dawna święta, których nie spędzi w szerszym rodzinnym gronie. – Nie zobaczę mojej mamy. Spędzimy te święta z żoną i dziećmi, w najbliższym gronie, tak jak mieszkamy na co dzień. To jest ważne, bo według ekspertów – o czym powie za chwilę minister Łukasz Szumowski – gdyby było inaczej moglibyśmy doprowadzić za kilka, kilkanaście tygodni do wzrostu zachorowań o ponad 50 tys. więcej niż ten wzrost rzeczywisty – zwrócił uwagę Morawiecki.
ZASIŁEK OPIEKUŃCZY DLA RODZICÓW NAJMŁODSZYCH DZIECI
– Na kolejne dwa tygodnie zamknięte będą szkoły, przedszkola, tak jak do tej pory, i będzie przedłużony zasiłek opiekuńczy dla osób, które będą musiały zostać w domach ze swoimi najmłodszymi dziećmi – powiedział premier Morawiecki.
Podziękował „wszystkim dyrektorom i nauczycielom za to, że prowadzą lekcje poprzez tryb zdalny”. – Jakość tej nauki zdecydowanie się poprawia – zaznaczył. – Wszystkich nas zaskoczyła ta sytuacja; bądźmy wyrozumiali dla nauczycieli i dla dzieci, dla których to jest nowa sytuacja – zaapelował Morawiecki.
PO ŚWIĘTACH PRZEDSTAWIMY PLAN POWROTU DO „NOWEJ RZECZYWISTOŚCI GOSPODARCZEJ”
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w czwartek, że po Świętach Wielkanocnych zostanie przedstawiony – jak mówił – „plan powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej”. Dodał, że plan ten będzie „bardzo logiczny”, „uporządkowany” i „przedyskutowany z ekspertami”.
– Chcemy po świętach przedstawić pewien bardzo logiczny, uporządkowany, przedyskutowany z ekspertami i od zdrowia, i od gospodarki, i od spraw społecznych plan pewnego powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej, ponieważ ta dotychczasowa rzeczywistość, która była przed pandemią, ona przez długi czas, myślę, że może nawet przez lata nie wróci. Ale to nie znaczy, że nie mamy mieć nadziei – powiedział szef rządu.
– Ta nadzieja jest we mnie coraz większa, że świat poprzez te programy gospodarcze, poprzez zbliżające się lato, odpowiednie rygory i obostrzenia będzie w stanie poradzić sobie, i Polska też będzie w stanie poradzić sobie z tą epidemią, rozprzestrzenianiem się koronawirusa – dodał Morawiecki.
– Analizy potwierdzają naszą strategię działania. Gdybyśmy nie wprowadzili obostrzeń, rygorów to bylibyśmy dzisiaj w zupełnie innym miejscu – nie mielibyśmy ok. 5,5 tys. zachorowań tylko może nawet 40 tys. lub więcej – powiedział premier.
Szef rządu podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia oraz ministrem edukacji podkreślał, że dotychczasowe działania rządu w obszarze ograniczania pandemii na razie nieźle się sprawdzają. Zaznaczył, że rząd zdaje sobie sprawę, że okres „narodowej izolacji i kwarantanny” jest uciążliwy. Ale – jak podkreślił – rząd dysponuje wieloma analizami i modelami statystycznymi, które pokazują, że „gdybyśmy nie wprowadzili tych obostrzeń, rygorów, tych różnych zakazów i nakazów to bylibyśmy dzisiaj w zupełnie innym miejscu”.
– Nie mielibyśmy ok. 5,5 tys. zachorowań tylko może nawet 40 tys. lub więcej – wskazał. Morawiecki podkreślił, że analizy potwierdzają „naszą strategię działania”.
– Wielu z nas jest zmęczonych tą społeczną kwarantanną, ale bez zastosowania odpowiednich środków na dłużej na pewno ryzykowalibyśmy to, że wirus rozprzestrzeniałby się dużo szybciej, a tego nie chcemy – mówił premier.
Jak dodał „dzisiaj pojawiły się szanse na to, żeby przejąć bardziej kontrolę nad rozprzestrzenianiem się koronawirusa”. – Żeby przejęcie tej kontroli było bardziej realne – powiedział.